Moody's: perspektywy kredytowe polskich banków są negatywne

ISB
opublikowano: 13-11-2008, 10:34

Agencja ratingowa Moody's Investors Service uważa, że perspektywy kredytowe dla polskiego sektora bankowego są negatywne i  obniżyła perspektywy ratingów BRE Banku oraz Getin Banku do negatywnej ze  stabilnej, podała agencja w komunikacie.

"Fundamentalne perspektywy kredytowe dla polskiego sektora bankowego są negatywne, co odzwierciedla zwiększone prawdopodobieństwo tego, że fundamentalne dane finansowe krajowych banków ucierpią z powodu trwających zawirowań w globalnym sektorze finansowym, który już objął także Europę Środkową i Wschodnią" - głosi komunikat.

Decyzja ta jest również pochodną oczekiwań agencji co do wzrostu presji kapitałowej, skłaniającej banki do przyjmowania bardziej "defensywnej" strategii w zakresie płynności, a także oczekiwań co do spowolnienia gospodarczego, podał Moody's.

"Perspektywy kredytowe Moody's dotyczące polskiego sektora bankowego wyrażają pogląd agencji co do prawdopodobnego przyszłego kierunku fundamentalnych warunków kredytowych w sektorze w okresie kolejnych 12-18 miesięcy. Nie stanowią one projekcji co do podniesienia lub obniżenia ratingów" - czytamy dalej w raporcie.

Jednocześnie Moody's opublikował jednak komunikaty, w których poinformował o obniżeniu perspektyw ratingów dla BRE Banku i Getin Banku.

W przypadku Getin Banku, decyzja dotyczy długoterminowego ratingu depozytów w złotych i walutach obcysh (Ba2) oraz ratingu siły finansowej (D). W przypadku BRE Banku Moody's obniżył perspektywę ratingu siły finansowej (D), natomiast utrzymał perspektywy dla krótko- i długoterminowych ratingów depozytowych (odpowiednio: A2 i Prime-1). (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Moody's: perspektywy kredytowe polskich banków są negatywne