Moody's: Światowy kryzys nie zdestabilizuje polskiej gospodarki

ISB
opublikowano: 18-11-2008, 10:36

Polska jest mało podatna na ryzyko związane ze światowym kryzysem finansowym, który nie zdestabilizuje polskiej gospodarki i  sektora bankowego, uważa agencja ratingowa Moody's Investors Service. W  opublikowanym we wtorek raporcie rocznym na temat Polski agencja napisała, że  wpływ światowych problemów związanych z płynnością na Polskę będzie jedynie przejściowy.

Agencja napisała ocenia podatność Polski na ryzyko niekorzystnych wydarzeń politycznych, gospodarczych i finansowych jako niskie. "Ocena agencji Moody's zawiera niewyartykułowane założenie, że obecne globalne problemu z płynnością nie zdestabilizują gospodarki i sektora bankowego" - powiedział Kenneth Orchard, wiceprezes i starszy analityk w dziale ratingów suwerennych, cytowany w komunikacie.

Moody's podkreśla też, że poziom zadłużenia Polski jest korzystny w porównaniu z większością pozostałych nowych członków Unii Europejskiej i innych krajów z tej samej kategorii ratingowej.

"Pomimo to, większość długu denominowana jest w walucie lokalnej, ze stałą stopą i długim okresem zapadalności, natomiast istniejące przepisy prawa nakazują utrzymać relację długu do PKB poniżej wymaganego w kryteriach z Maastricht poziomu 60%" - podkreśla Orchard.

Moody's podał, że perspektywa ratingu Polski (A2) pozostaje stabilna. Wsparcie dla ratingu stanowi dobra sytuacja gospodarcza i instytucjonalna.

"Moody's zdaje sobie sprawę, że gospodarka i finanse publiczne Polski prawdopodobnie odczują negatywny wpływ globalnego kryzysu związanego z płynnością, ale ten wpływ będzie jedynie przejściowy" - konkluduje Orchard.

Agencja podkreśla, że raport ten stanowi coroczną aktualizację przeznaczoną dla rynków i nie jest formalnym działaniem związanym ze zmianą ratingu suwerennego. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane