Most energetyczny Polska-Litwa za 600 mln euro

(Paweł Kubisiak)
22-09-2006, 13:41

Już 29 września może być podpisany list intencyjny w sprawie połączenia mostem energetycznym Polski i Litwy.

Koszt połączenia mostem energetycznym Polski i Litwy wyniesie, według wstępnych ocen, ok. 600 mlneuro, wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra gospodarki Tomasza Wilczaka po parafowaniu listu intencyjnego w tej sprawie.

„Połączenie z Litwą może kosztować ok. 0,6 mld euro, ale ostateczna kwota będzie zależała od mocy, która będzie ustalona w przyszłości” – powiedział Wilczak po parafowaniu listu.

Według Anicetasa Ignotasa, wiceministra gospodarki Litwy, projekt zakłada połączenie o mocy 1000 MW, ale po wykonaniu studiów technicznych, może ona być skorygowana do 700 MW.

„Połączenie z Polską jest dla nas i krajów bałtyckich bardzo ważne” - powiedział Ignotas, dodając, że zamknie ono tzw. energetyczny pierścień bałtycki. Podkreślił, że most energetyczny z Polską ma zagwarantować pewność dostaw energii elektrycznej na Litwę po wyłączeniu bloku elektrowni atomowej w Ignalinie w 2009 roku.

Dodał, że ma nadzieję, iż list intencyjny zostanie podpisany 29 września podczas wizyty prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.

Ignotas powiedział też, że Litwa zawarła już porozumienie o budowie połączeń z Finlandią o mocy 350 MW i Szwecją o mocy 1000 MW.

Na początku września minister gospodarki Piotr Woźniak informował, że Polska i Litwa wróciły do rozmów w sprawie mostu energetycznego, który ma połączyć oba kraje.

Z jego słów wynikało, że energia ma być transportowana w obie strony, lecz najpierw – w związku z wyłączeniem jednego z bloków w Ignalinie – to Polska będzie sprzedawała energię.

Woźniak powiedział wtedy, że prace w sprawie mostu energetycznego zostały zawieszone przed kilkoma laty, ale od tamtej pory znacząco zmieniła się sytuacja. (ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Most energetyczny Polska-Litwa za 600 mln euro