MPiT o danych Eurostatu: polski przemysł odporny na światowe spowolnienie

  • PAP
opublikowano: 13-11-2019, 14:30

Środowe dane Eurostatu dot. wrześniowej produkcji przemysłowej świadczą o tym, że polski przemysł jest odporny na światowe spowolnienie - wskazali w komentarzu eksperci MPiT.

Jak podał w środę Eurostat, produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła we wrześniu 2019 roku o 3,1 proc. rdr, po wzroście o 0,7 proc. rdr miesiąc wcześniej.

Eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zwrócili uwagę, że we wrześniu w całej UE odnotowano niewielki wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym (o 0,2 proc.). Przyczyniło się do tego zwiększenie produkcji dóbr nietrwałych (o 0,9 proc.) i dóbr kapitałowych (o 0,6 proc.). W ujęciu rocznym nastąpił wolniejszy niż przed miesiącem spadek produkcji – o 1,2 proc. wobec 2,0 proc. w sierpniu.

Analogiczny kierunek zmian notowała strefa euro, w której produkcja w ujęciu miesięcznym wzrosła (o 0,1 proc.), a w rocznym spadła (o 1,7 proc. wobec 2,8 proc. w sierpniu) - wynika z danych Eurostatu.

"Spadkowym tendencjom w Europie wciąż przeciwstawia się produkcja przemysłowa w Polsce, gdzie w ujęciu rocznym we wrześniu widoczne było jej wyraźne odbicie" - zaznaczyli analitycy MPiT. W ujęciu miesięcznym, jak dodali, także odnotowano wzrost o 1,2 proc., po spadku o 1,3 proc. w sierpniu. "Wśród państw, dla których dostępne są dane, wynik 1,2 proc. plasuje Polskę na 6. miejscu ex aequo z Niderlandami i Łotwą" - wskazali.

Zdaniem MPiT wrześniowe dane wskazują na "wyraźną poprawę aktywności w sektorze przemysłowym". "Co świadczy o zdolności do uniezależnienia się polskiego przemysłu od światowego spowolnienia oraz - biorąc pod uwagę znaczny wzrost nowych zamówień (o 15,2 proc. mdm), w tym zamówień niekrajowych (o 27,4 proc., mdm) - o sile polskich przedsiębiorstw w ekspansji na rynki zagraniczne" - ocenił resort.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy