MRR zachęca firmy do ubiegania się o dotacje na projekty innowacyjne

Polska Agencja Prasowa SA
06-07-2006, 16:20

Wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski zachęca do starania się o dotacje z UE na realizację projektów innowacyjnych. W latach 2007-2013 do firm i otoczenia biznesu może trafić ok. 8 mld euro przeznaczonych na ten cel.

Wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski zachęca do starania się o dotacje z UE na realizację projektów innowacyjnych. W latach 2007-2013 do firm i otoczenia biznesu może trafić ok. 8 mld euro przeznaczonych na ten cel.

Nowakowski i ok. 50 przedsiębiorców uczestniczyło w czwartek w debacie nt. wykorzystania funduszy UE, zorganizowanej przez Klub Polskiej Rady Biznesu (PRB).

Wiceminister omówił m.in. opracowany w jego resorcie program Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Jak podkreślił, największe szanse zdobycia dotacji mają duże projekty, ważne dla innowacyjności regionu i kraju, oraz projekty celowe. Te ostatnie, to przedsięwzięcia, w których firmy zlecają badania w celu opracowania i wdrożenia nowego patentu.

Jak przyznał Nowakowski, projekty takie są głównie domeną firm dużych z odpowiednim zapleczem finansowym. Podkreślił, że od 2007 r. okazji do zdobycia unijnego dofinansowania nie zabraknie także małym i średnim przedsiębiorcom.

Resort rozwoju chce, by zasiliło je ok. 40 proc. z niespełna 16 mld euro przeznaczonych na realizację tzw. 16 programów regionalnych, wdrażanych po 2007 r.

Magdalena Burnat-Mikosz, partner w firmie Accreo Taxand (firma doradztwa finansowego, jeden z członków PRB i organizator debaty) podkreśliła, że zainteresowanie unijnymi dotacjami w latach 2004- 2006 było duże, jednak dofinansowanie dostawała średnio co dziesiąta z ubiegających się o nie firm. Dane te dotyczą programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Ułatwieniom w pozyskiwaniu środków unijnych przez przedsiębiorców, mają w przyszłości służyć działania resortów finansów i rozwoju regionalnego na rzecz uproszczenia wniosków o dotacje i procedur ich oceny - powiedział obecny na spotkaniu wiceminister finansów Jarosław Pietras.

Podkreślił, że administracja chce "postawić" głównie na ocenę merytoryczną wniosków, a w dalszej kolejności - formalnych (kompletność dokumentów, prawidłowe wypełnienie formularzy wniosków).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MRR zachęca firmy do ubiegania się o dotacje na projekty innowacyjne