Czytasz dzięki

MŚP łączy granty z ulgami

opublikowano: 06-11-2019, 22:00

Prowadzenie działań B+R to punkt wyjścia do skorzystania z grantów, zachęt podatkowych i innych preferencji finansowych

W obecnej perspektywie przedsiębiorcy mają wiele opcji pozyskania grantów na rozwój projektów. W ofercie jest m.in. wsparcie na tworzenie centrów B+R i prowadzenie przedsięwzięć badawczych. Nie brakuje też dotacji na uzyskanie ochrony własności przemysłowej, zakup innowacyjnych rozwiązań i wdrażanie wyników B+R. Dostępne jest też wsparcie na ekspansję zagraniczną i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Agnieszka Wykrzykowska z Grant Thornton Frąckowiak podkreśla, że
łączenie grantów z innymi instrumentami pomoże firmom zmaksymalizować
efektywność podejmowanych inwestycji.
Zobacz więcej

RÓŻNORODNOŚĆ WSPARCIA:

Agnieszka Wykrzykowska z Grant Thornton Frąckowiak podkreśla, że łączenie grantów z innymi instrumentami pomoże firmom zmaksymalizować efektywność podejmowanych inwestycji. Fot. Wojciech Szabelski

— MŚP mogą korzystać z wachlarza możliwości. Natomiast dofinansowanie dla dużych firm obejmuje tylko projekty związane z działalnością B+R. Korzystanie z unijnego wsparcia wiąże się często z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one m.in. minimalnej i maksymalnej kwoty dofinansowania i katalogu kosztów kwalifikowanych. Warto, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, z jakich innych instrumentów mogą skorzystać, aby zmaksymalizować efektywność inwestycji — podkreśla Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w departamencie doradztwa europejskiego w Grant Thornton Frąckowiak.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą projekty B+R z pomocą unijnego wsparcia, mogą równocześnie korzystać z zachęt podatkowych, w tym m.in. ulgi B+R i mechanizmu IP Box.

— Działająca od 2016 r. ulga ma zachęcać podatników do rozpoczynania prac badawczych lub rozwojowych. Umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność B+R. Mogą one stanowić koszty uzyskania przychodów w trakcie roku, a także koszt podatkowy po jego zakończeniu — wyjaśnia Michał Rodak z departamentu doradztwa podatkowego w Grant Thornton Frąckowiak.

Odpisy amortyzacyjne

Zwraca jednak uwagę na ograniczenia związane z odpisem. Podaje przykład przedsiębiorcy, który prowadzi działalność badawczą i dostał pieniądze na zakup specjalistycznego urządzenia w wysokości 60 proc.

— Odpisy amortyzacyjne od tego sprzętu będą dotyczyły wydatków z własnej kieszeni i stanowiły koszt kwalifikowany na poziomie 40 proc. Otrzymanie dotacji nie wyklucza więc możliwości skorzystania z ulgi B+R i na odwrót — zaznacza Michał Rodak.

Marek Dalka, menedżer w dziale innowacji, ulg i dotacji Ayming Polska, podkreśla, że prowadzenie działalności B+R jest punktem wyjścia do skorzystania z zachęty podatkowej i innych preferencji finansowych.

— Podatnicy mogą odpisać koszty ekspertyz i usług doradczych jednostek naukowych, dzięki czemu mają dostęp do wsparcia fachowców z zapleczem badawczym. To przekłada się na wysoką jakość prowadzonych projektów, które przyczyniają się do znaczącego wzrostu innowacyjności firm — zaznacza Marek Dalka.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kolejną zachętą do podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć jest tzw. IP Box. Polega on na opodatkowaniu preferencyjną 5-procentową stawką CIT/PIT dochodów uzyskiwanych z komercjalizowania kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które muszą być wytworzone lub ulepszone w prowadzonej przez firmę działalności B+R.

— Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik mógł skorzystać z unijnego dofinansowania i mechanizmu IP Box. Obejmuje on koszty faktycznie poniesione przez przedsiębiorcę, które nie zostały mu zwrócone np. w postaci grantów — podkreśla Michał Rodak.

Cała Polska strefą

Firmy, które korzystają z dotacji na inwestycje infrastrukturalne związane z zakupem środków trwałych, mogą uzupełnić wsparcie w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, dyrektor w departamencie doradztwa podatkowego w Grant Thornton Frąckowiak, jest ona najkorzystniejszą ulgą podatkową dla przedsiębiorstw produkcyjnych.

— O ile nie są zlokalizowane w Warszawie — gdzie wsparcie jest najmniejsze — mogą odzyskać w formie zwolnienia z podatku dochodowego od 20 do 70 proc. kosztów inwestycji — tłumaczy Małgorzata Samborska.

Zwraca uwagę na szybkość wydawania decyzji o pomocy w specjalnych strefach ekonomicznych. Można ją otrzymać w ciągu pięciu-sześciu tygodni.

— Minusem tego systemu wsparcia są wątpliwości interpretacyjne dotyczące wydzielania dochodu podlegającego zwolnieniu i momentu osiągania go przez przedsiębiorcę. Dotyczy to szczególnie inwestycji związanych z rozbudową lub modernizacją zakładu produkcyjnego. Spodziewam się jednak, że zapowiadana interpretacja ogólna ministra finansów rozwieje wszelkie wątpliwości — zaznacza Małgorzata Samborska.

Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku w PSI jest pomocą regionalną. Jeżeli firma korzysta z dotacji, musi sprawdzić, czy nie przekroczyła limitu pomocy publicznej. Przedstawiciele biznesu mogą również łączyć inwestycje na preferencyjnych warunkach z ulgą B+R.

— Powinni jednak pamiętać, że prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są związane z działalnością zwolnioną z podatku w ramach PSI. W grę nie wchodzą m.in. wydatki na rozwój produktów czy dochód ze sprzedaży — konkluduje Małgorzata Samborska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane