MSP nie mówi ‘nie’ planom PGNiG dot. kupna akcji firm chemicznych i energetycznych

ISB
09-04-2008, 16:03

Ministerstwo Skarbu Państwa nie jest przeciwne temu, aby Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kupowało 10-20-proc. pakiety akcji spółek z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh) i  akcji prywatyzowanych grup energetycznych, choć nie chce zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, wynika ze środowej wypowiedzi Jana Burego, wiceministra skarbu.

"Będziemy przyglądać się z dużą sympatią i zainteresowaniem" - powiedział Bury dziennikarzom w Sejmie odpowiadając na pytanie agencji ISB, czy Skarb Państwa, jako dominujący akcjonariusz PGNiG, jest za tym, aby ta spółka kupowała akcje firm chemicznych i energetycznych.

Wiceminister podkreślił, że są to ciekawe projekty i PGNiG stać na ich realizację.

W środę prezes PGNiG Michał Szubski poinformował w wywiadzie dla "Puls Biznesu", że firma rozważa zakup 10-20-proc. pakietów akcji spółek z sektora WSCh i jednej z prywatyzowanych grup energetycznych. Podkreślił, że w ten sposób PGNiG chciałoby zabezpieczyć się przed ewentualnym odejściem swoich największych klientów do konkurencji i wejść w energetykę w oparciu o gaz.

Skarb Państwa planuje debiut Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce na czerwiec tego roku, w przypadku Kędzierzyna możliwe jest IPO lub sprzedaż inwestorowi strategicznemu. PGNiG nie wyklucza także zainteresowania Zakładami Chemicznymi Police.

Spółka jest też zainteresowana prywatyzowanymi grupami energetycznymi. Na parkiet ma trafić Enea w 2008 roku, a w kolejce do prywatyzacji czeka Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Energa.

Według prezesa Szubskiego, PGNiG rozważa inwestycję w jedną z pierwszych grup, która znajdzie się na GPW, ale w tej chwili trudno przesądzać, jaka będzie ostateczna decyzja. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP nie mówi ‘nie’ planom PGNiG dot. kupna akcji firm chemicznych i energetycznych