MSWiA i ABW badają planowaną inwestycję przy kancelarii premiera

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2005, 13:00

MSWiA i ABW badają, czy planowana prywatna inwestycja budowlana przy kancelarii premiera jest zgodna z prawem i czy nie zagrozi ona bezpieczeństwu państwa.

MSWiA i ABW badają, czy planowana prywatna inwestycja budowlana przy kancelarii premiera jest zgodna z prawem i czy nie zagrozi ona bezpieczeństwu państwa.

Jak podał rzecznik rządu Dariusz Jadowski, po sprawie biurowca wybudowanego przy ul. Litewskiej, tuż przy gmachu MSZ, wykupionego ostatnio przez Skarb Państwa, premier Marek Belka polecił sprawdzić, czy nie zachodzi niebezpieczeństwo zawarcia innych umów inwestycyjnych, których realizacja narażałaby Skarb Państwa na konieczność wykupywania, ze względów bezpieczeństwa, obiektów komercyjnych wznoszonych w bezpośredniej bliskości najważniejszych instytucji państwowych.

Według Jadowskiego, z kontroli przeprowadzonej na polecenie premiera wynika podejrzenie, że zabiegi inwestora prywatnego, zmierzające w 2002 r. do uzyskania dzierżawy działki przy ul. Bagatela 6/8, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podjęte były z naruszeniem prawa. Miały one doprowadzić do wybudowania przez spółdzielnię mieszkaniową obiektu mieszkalno-biurowego.

"Czynności sprawdzające podjęte przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdzają zasadność zaniepokojenia premiera niejasnością statusu i perspektyw działki" - podał Jadowski.

"Sprawdzamy tę sprawę oraz inne tego typu" - przyznała PAP we wtorek rzeczniczka ABW Magdalena Stańczyk. Według niej, kontrola nie jest jeszcze zakończona.

Z uwagi na to, że działka przy Bagateli od wielu lat pozostawała w zarządzie MSWiA, szef resortu Ryszard Kalisz wszczął kontrolę w ministerstwie dla zbadania prawidłowości działań pracowników w odniesieniu do tej działki. Spytany przez PAP, na czym mogły polegać nieprawidłowości, rzecznik MSWiA Jarosław Skowroński odpowiedział: "To właśnie ma wykazać kontrola". Nie określił, kiedy się ona zakończy.

Kontrola przebiega w ścisłej współpracy z ABW. W przypadku uzyskania uzasadnionego podejrzenia o naruszenie prawa, do prokuratury skierowany zostanie wniosek o wszczęcie postępowania karnego.

Jak podkreślił Jadowski, "celem działań jest też zapobieżenie realizacji wspomnianej budowy, która ze względu na lokalizację, bardzo bliską Kancelarii Premiera, stworzyłaby w przyszłości potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, podobne jak w przypadku obiektu przy ul. Litewskiej, z wszystkimi tego konsekwencjami".

W styczniu MSZ kupiło biurowiec znajdujący się w sąsiedztwie siedziby tego resortu. Budynek kosztował blisko 65 mln zł. Przejęcie budynku było konieczne, bo - w przeciwnym razie - mógłby się on stać lokum dla zagranicznych szpiegów albo terrorystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane