Na giełdzie drożeją banki, rynek czeka na deficyt

Leta S.A.
01-02-2001, 15:44

WARSZAWA (Reuters) - Nadzieje na obniżkę stóp procentowych przyczyniły się w czwartek do wzrostu kursów banków, które drożały na przekór spadkom spółek z pozostałych sektorów. Analitycy sądzą jednak, że dalsze ruchy cen na giełdzie będą uzależnione od danych na temat deficytu obrotów bieżących.

Jeżeli grudniowy deficyt, który zostanie opublikowany około godziny 16 będzie lepszy od oczekiwań, rynek może zareagować wzrostem.

"Giełda dyskontuje deficyt na poziomie 900 milionów dolarów i jeśli będzie on lepszy, reakcja będzie pozytywna. Jeśli deficyt będzie gorszy, może nastąpić pogłębienie korekty" - powiedział Jacek Lichota, doradca inwestycyjny z ING BSK Asset Management.

Ankietowani przez Reutera analitycy prognozowali, że grudniowy deficyt wyniósł 860 milionów dolarów wobec 320 milionów w listopadzie.

Specjaliści są zdania, że ostatnie wzrosty cen banków są spowodowane nadziejami na rychłą obniżkę stóp procentowych, która - jak się ocenia - powinna nastąpić w pierwszym kwartale tego roku.

Rynek spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe z obecnych 19-23 procent o 100-200 punktów bazowych.

Do godziny 15.40 PBK wzrósł o 6,0 procent do 123 złotych, Kredyt Bank o 2,7 procent do 17,15 złotego, a BPH o 2,3 procent do 241,50 złotego.

Obniżka stóp procentowych dokonana w środę w Stanach Zjednoczonych nie miała wpływu na ceny akcji na warszawskiej giełdzie, ponieważ okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 50 punktów bazowych. Najwięcej traciły dziś spółki technologiczne najmocniej skorelowane z amarykańską giełdą.

Tym niemniej fundusz venture capital MCI Management zadebiutował w czwartek w Warszawie z ceną ośmiu złotych, o jedną trzecią powyżej ceny emisyjnej.

"MCI jest spółką specyficzną spółką. Inwestorzy wierzą, że jest to dobra inwestycja. Prywatni akcjonariusze ulokowali tam swoje pieniądze i będą dbali, by zyski były jak największe" - powiedział Lichota.

Do godziny 15.40 indeks WIG20 spadł o 0,1 procent do 1.770,5 punktu, a TechWIG o 1,1 procent do 1.346,1 punktu.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Leta S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie drożeją banki, rynek czeka na deficyt