Na jakie wyzwania najczęściej wskazują firmy handlowe

  • Marta Maj
opublikowano: 07-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy będą mierzyli się m.in. z rosnącymi kosztami działalności i agresywnymi działaniami konkurencji.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są wyzwania polskiej branży handlowej
  • czego oczekuje klient
  • jaka jest przyszłość handlu

Nastroje przedstawiciele biznesu wciąż są dalekie od optymizmu. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Polską Sieć Handlową Lewiatan w ramach inicjatywy „Urodzeni Przedsiębiorcy”, 57 proc. pytanych detalistów uważa, że sytuacja gospodarcza w kraju ulegnie pogorszeniu. 38 proc. twierdzi, że będzie nadal trudna, a poprawy spodziewa się jedynie 5 proc. właścicieli firm.

Z jakimi wyzwaniami będzie mierzyła się branża handlowa? Najwięcej przedsiębiorców – aż 93,5 proc. - zwraca uwagę na rosnące koszty prowadzenia działalności. Mają one znaczenie szczególnie w kontekście nadal rosnącej konkurencji cenowej. 55,3 proc. przedsiębiorców za wyzwanie uważa agresywne promocje konkurentów, a 48 proc. - ekspansję konkurencji.

Jak czytamy w raporcie z badania, 53,7 proc. właścicieli sklepów skarży się na kolejne obowiązki nadkładane przez państwo, 34,1 proc. na niestabilną sytuację geopolityczną, a 27,6 proc. na częste zmiany prawne. Na trudności w znalezieniu pracowników jako wyzwanie wskazało jedynie 20,3 proc. ankietowanych.

Kryzys zmienia klienta

Klient w czasach kryzysu jest wymagający. On też ponosi konsekwencje niestabilnej sytuacji makroekonomicznej, w efekcie czego jego zakupy coraz częściej są przemyślane i racjonalne. Część konsumentów ogranicza wydatki i prowadzi skrupulatny budżet domowy, inni poszukują tańszych zamienników. Co będzie cechowało kupujących w najbliższych miesiącach?

Wśród konsumentów już zauważalne jest zjawisko „trading down”, czyli wybieranie produktów tańszych, produkowanych przez sieć danego sklepu. Badanie „Zachowania konsumenckie”, przeprowadzone w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy, potwierdziło, że klienci porównują ceny w sklepach (31 proc. wskazań) i wybierają produkty w cenach promocyjnych (38 proc.). Polacy stawiają też na lokalne artykuły. Uzależniają decyzje zakupowe nie tylko od ceny, ale również od jakości produktów. Ważne są dla nich także zasady, jakimi firmy kierują się w codziennym funkcjonowaniu. Wolą korzystać z produktów przedsiębiorstw, które przestrzegają zasad etyki biznesowej i angażują się w działania na rzecz społeczności i poprawy środowiska naturalnego.

Jaka przyszłość handlu

2022 r. przyniósł wzrost udziału sprzedaży e-commerce w handlu detalicznym. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w grudniu jego odsetek wynosił 9,5 proc. Analitycy handlu prognozują, że w tym roku przedsiębiorcy będą koncentrować się na ułatwianiu klientom możliwości zakupów online i budowaniu relacji między marką a kupującymi. Tu z pewnością pomocne będą technologie, dzięki którym możliwe jest budowanie doświadczeń w kanałach online i offline. Eksperci przewidują także rozwój platform marketplace i wprowadzanie programów subskrypcyjnych.

— Przyszłość handlu to cyfryzacja i inteligentne zarządzanie danymi. Wykorzystanie danych to dla przedsiębiorcy nie tylko wsparcie w prowadzeniu biznesu, lepsza logistyka czy planowanie sprzedaży. Jest to także znajomość klienta, jego potrzeb, przyzwyczajeń, a co za tym idzie - możliwość wpływania na doświadczenia zakupowe. Spersonalizowanie działań marketingowych, odpowiedzialność biznesu i większe zaangażowanie w lokalnych społecznościach to odpowiedź na dzisiejsze wyzwania rynkowe i potrzeby współczesnych klientów — komentuje Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane