Na odbudowę Iraku zmarnowano miliony dolarów - raport

opublikowano: 31-01-2007, 07:35

Rząd Stanów Zjednoczonych zmarnował dziesiątki milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę Iraku - głosi opublikowany w środę kwartalny raport amerykańskiego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku, Stuarta Bowena.

Rząd Stanów Zjednoczonych zmarnował dziesiątki milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę Iraku - głosi opublikowany w środę kwartalny raport amerykańskiego inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku, Stuarta Bowena.

Wśród nadużyć raport wymienia m.in. budowę przeznaczonej dla szkoleniowców irackiej policji bazy z basenem olimpijskim; kompleks nigdy nie został wykorzystany.

Do tej pory nakłady na odbudowę Iraku kosztowały amerykańskich podatników 300 mld dolarów - przypomina agencja Associated Press.

W rozmowie telefonicznej z agencją AP po ukazaniu się raportu Bowen wyraził obawę, że koszty odbudowy będą teraz ponosić głównie Irakijczycy, zupełnie do tego nieprzygotowani.

Liczący 579 stron dokument zauważa też, że nadal w Iraku plagą jest korupcja, infrastruktura jest w opłakanym stanie, a linie energetyczne są stale niszczone przez rebeliantów.

Największym wyzwaniem dla irackich władz jest wzmocnienie sądownictwa, policji i systemu penitencjarnego - głosi raport.

Jego publikacja zbiegła się z ogłoszeniem przez prezydenta George'a W. Busha decyzji wysłania do Iraku ponad 21 tys. dodatkowych żołnierzy w ramach szerszego planu stabilizacji dla Iraku. Bush zabiega też w Kongresie o dodatkowy miliard dolarów na pomoc ekonomiczną dla tego kraju.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane