Nadmorski kurort wciąż trzyma ceny

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 16-06-2009, 00:00

Ekskluzywna lokalizacja i blisko 11 tys. zł średnio za mkw. Sopot to jedno z najdroższych miast w kraju.

W Sopocie im bliżej plaży, tym drożej

Ekskluzywna lokalizacja i blisko 11 tys. zł średnio za mkw. Sopot to jedno z najdroższych miast w kraju.

Pisaliśmy już o Warszawie, Krakowie i Wrocławiu i Poznaniu, dziś kolej na Sopot. Prezentujemy ceny transakcyjne w tym mieście, zebrane przez ekspertów firmy Emmerson.

Obok mola najdrożej

W nadmorskim kurorcie ceny mieszkań osiągają bardzo wysokie wartości. I na razie nic nie wskazuje na to, aby miały znacząco spaść.

Najdroższą i jednocześnie najbardziej atrakcyjną częścią kurortu jest dzielnica Sopot Dolny. Najwyższe ceny mieszkań notuje się zwłaszcza w przedwojennych kamieniach usytuowanych w pobliżu reprezentacyjnej ulicy Bohaterów Monte Cassino, czyli w sąsiedztwie Grand Hotelu i słynnego mola.

Średnia cena za mkw. w tym rejonie, w sąsiedztwie ulic Haffnera, Królowej Jadwigi, Morskiej, czy Chmielewskiego wynosi blisko 14,5 tys. zł.

W rejonie Wyścigów lokale są nieco tańsze i kosztują około 11, 5 tys. zł za mkw. Z kolei na obszarze Karlikowa, gdzie zlokalizowano wiele nowych inwestycji deweloperskich, cena za metr kwadratowy również jest dwucyfrowa.

Na zachodzie najtaniej

Nie oznacza to jednak, że w całym Sopocie ceny są tak wysokie. W zachodnich, oddalonych od morza i jednocześnie najmniej atrakcyjnych turystycznie rejonach miasta średnie ceny transakcyjne są niemal dwukrotnie niższe.

Mieszkanie można tutaj kupić już za ok. 6 tys. zł za mkw. Transakcje w tej cenie zanotowano m.in. w byłych budynkach spółdzielczych przy Alei Niepodległości.

Na terenie osiedla Przylesie średnie ceny nie przekraczają z kolei 7 tys. zł za mkw. Podobne ceny zanotowano w przypadku transakcji dokonywanych w zachodniej części dzielnicy Kamienny Potok.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Telewizja Internetowa TVM2

Sopot nazywany letnią stolicą Polski jest miastem niezwykle popularnym. Przekłada się to również na ceny mieszkań, a powstająca w okresie boomu inwestycyjnego spora liczba prestiżowych apartamentowców sprawiła, iż średnie ceny notowane w tym niezwykle atrakcyjnym nadmorskim kurorcie zdecydowanie przewyższały nawet te, obowiązujące w stolicy.

W obliczu pogarszającej się kondycji gospodarczej, kłopotów z uzyskaniem kredytów i powszechnych spadków cen nieruchomości notowanych w największych miastach Polski, również tutaj sprzedający musieli zweryfikować swoje oczekiwania.

Zaprezentowana mapa potwierdza decydujący wpływ lokalizacji na cenę — najwyższe wartości odnotowano w pobliżu najsłynniejszego deptaku w Polsce tzw. Monciaka. Z kolei najniższe ceny to domena zachodniej części miasta.

Szymon Jungiewicz, dyrektor działu badań i analiz firmy Emmerson

Średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania w Sopocie pod koniec 2008 roku i na początku 2009 roku wynosiła średnio 9 530 zł.

Jednak różnica między średnią ceną oferowaną do sprzedaży i ceną transakcyjną wyniosła niemal 1 000 zł za mkw. Ze zgromadzonych przez nas danych wynika, że w pierwszym kwartale 2009 r. miał miejsce dalszy spadek cen, jednak nie przebiegał on już zbyt gwałtownie. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku średnia cena transakcyjnych była w Sopocie niższa o 4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Istotne jest przy tym jednak, że w tym czasie zmalała liczba zawieranych transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane