Najbogatszy Azjata inwestuje 10 mld USD w zieloną energię

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-06-2021, 18:38

Mukesh Ambani, najbogatszy Azjata chce być bardziej eko i zamierza zainwestować gigantyczne pieniądze w obszar zielonej energii. Oznaczać to będzie dla indyjskiego miliardera ostry zwrot w dotychczasowej działalności biznesowej.

Mukesh Ambani
Mukesh Ambani
fot. Bloomberg

Majątek Ambaniego szacowany jest w ramach Bloomberg Billionaire Index na około 83,5 mld USD co plasuje go na 12. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie.

Miliarder zadeklarował, że w ciągu kolejnych trzech lat zamierza zainwestować w czystą energię 750 mld rupii (10,1 mld USD). Należąca do niego firma Reliance Industries ma przeznaczyć 600 mld rupii na stworzenie czerech „giga” fabryk w których powstawać mają moduły fotowoltaiczne, wodorowe, ogniowa paliwowe. Środki mają być też przeznaczone na budowę magazynów/sieci akumulatorów do przechowywania energii elektrycznej. Z kolei 150 mld rupii zostanie zainwestowane w łańcuch wartości i inne partnerstwa.

Jeden z zakładów RI ma produkować modułu fotowoltaiczne, które do 2030 r. będą dostarczać 100 GW energii słonecznej.

Tymczasem do tej pory aż 60 proc. przychodów Reliance pochodzi z rafinacji ropy naftowej i petrochemii.

Ambani zapowiedział, że zmiana strategii nie będzie oznaczać całkowitego odwrotu od dotychczasowego biznesu naftowego. Zapowiedział, że opóźnione o dwa lata wprowadzenia koncernu Saudi Aramco Oil jako inwestora do biznesu energetycznego Reliance Industries zostanie sfinalizowane w tym roku.

Rząd Indii planuje prawie pięciokrotne zwiększenie mocy energii odnawialnej do 450 GW do 2030 r. dążąc do zmniejszenia zależności od węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane