Największa dziura w kasie USA od 2009 r.

opublikowano: 13-06-2018, 10:02

Stany Zjednoczone odnotowały w maju deficyt budżetowy w wysokości 146,8 mld USD. To największa miesięczna „dziura” w państwowej kasie od 2009, za którą stoi znaczący spadek przychodów.

W porównaniu do analogicznego miesiąca 2017 r. luka budżetowa zwiększyła się aż o 66 proc., wynika z danych Departament Skarbu. Wydatki w maju br. zwiększyły się o 10,7 proc. osiągając poziom 363,9 mld USD. Tymczasem wpływy do kasy państwa zmniejszyły się aż o 9,7 proc. kształtując się na poziomie 217,1 mld USD.

Dolary
Zobacz więcej

Dolary fot. Bloomberg

W nadchodzących latach rząd borykać się będzie z rosnącym zadłużeniem, częściowo ze względu na obniżki podatków, które weszły w życie w tym roku oraz presję na wydatki społeczne i zdrowotne ze strony starzejącej się populacji. Przez pierwsze osiem miesięcy roku podatkowego luka fiskalna wzrosła do 532,2 mld USD, co oznacza wzrost rzędu 23 proc.  w stosunku do ubiegłorocznego deficytu w wysokości 432,9 mld USD.

Oczekuje się, że środki podatkowe i wydatki zatwierdzone przez prezydenta Donalda Trumpa zwiększą deficyt budżetowy do 804 mld USD w bieżącym roku podatkowym, z 665 mld w roku finansowym 2017, a następnie przekroczą wartość 1 biliona dolarów do 2020 r.

Wielu obserwatorów gospodarki spodziewało się i nadal oczekuje, że deficyt federalny wzrośnie po tym, jak administracja Trumpa wprowadziła obniżki podatków pod koniec zeszłego roku, co zmniejszy dochody federalne o 1,5 biliona dolarów w ciągu dekady. Tymczasem waszyngtońska administracja uważa, że dzięki przyspieszeniu wzrostu gospodarczego z powodu cięć podatkowych, wycofaniu regulacji i nowemu programowi wymiany handlowej,  dochody państwa znacząco wzrosną.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu