Największy eksporter tnie prognozę cen rudy żelaza

opublikowano: 08-07-2016, 09:55

Australia zredukowała prognozę ceny rudy żelaza w tym i przyszłym roku.

Departament Przemysłu, Innowacji i Nauki oczekuje, że w tym roku cena rudy żelaza będzie wynosić 44,2 USD za tonę. Wcześniej prognozował 45 USD. Obniżki prognozy dokonano pomimo wzrostu notowań rudy żelaza o prawie 30 proc. od początku roku. Departament wskazuje jednak, że choć cena tony wynosiła średnio 48 USD w pierwszym półroczu, to była o 13 proc. niższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Pomimo dużych zmian cen fundamenty rynku właściwie się nie zmieniły, wzrost popytu jest niewielki, a rynek pozostaje dobrze zaopatrzony – głosi raport Departamentu.

Australijczycy zwracają uwagę, ze cena rudy żelaza na rynku spot wahała się między 40 USD a 66 USD za tonę między lutym a kwietniem, do czego przyczynili się spekulanci z chińskiej giełdy towarowej Dalian Commodities Exchange.

Rząd Australii spodziewa się uspokojenia notowań rudy żelaza w drugiej połowie 2016 roku w związku z silnym wzrostem podaży i słabym wzrostem popytu. Spodziewa się niższej niż dotychczas ceny rudy żelaza w 2017 roku. Obniżył prognozę do 44 USD za tonę. Wcześniej zapowiadał 55 USD. 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Największy eksporter tnie prognozę cen rudy żelaza