Nastroje brytyjskich przedsiębiorców najsłabsze od referendum ws. brexitu

opublikowano: 23-01-2019, 13:03

Brytyjscy producenci są bardziej pesymistyczni niż kiedykolwiek od czasu referendum ws. brexitu. Indeks zaufania grupy lobbystów Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) spadł w styczniu do poziomu minus 23 pkt., co jest najsłabszym wynikiem od czasu referendum z 2016 r., w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej

Perspektywy dla eksportu spadły natomiast do najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady, a firmy planują w tym roku wydać mniej na inwestycje niż w 2018 r.

Te minorowe nastroje pojawią się w obliczu zwiększonych obaw, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez porozumienia i dzień po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje globalne perspektywy wzrostu. Popyt w Europie, największym rynku zbytu dla eksportu Wielkiej Brytanii, wychładza się, a gigantyczna gospodarka chińska rozwijała się w najwolniejszym tempie od 2009 roku w ostatnim kwartale.

Liczba firm powołujących się na warunki polityczne/gospodarcze za granicą jako czynnik ograniczający zamówienia eksportowe w ciągu najbliższych trzech miesięcy była najwyższa od lipca 2016 r. – ocenia CBI.

Pesymizm jest najbardziej dotkliwy w sektorze materiałów budowlanych i tekstylno-odzieżowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu