Nastroje niemieckich inwestorów gwałtownie zapikowały

opublikowano: 18-06-2019, 12:04

Zaufanie inwestorów dotyczące perspektyw gospodarczych Niemiec uległo w czerwcu dramatycznemu pogorszeniu po tym, jak Bundesbank przedstawił prognozę przewidującą spadek PKB w tym kwartale.

Indeks instytutu ZEW, mierzący perspektywy na najbliższe sześć miesięcy spadł w czerwcu 2019 r. do -21,1 pkt. To odczyt znacznie gorszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która kształtowała się na poziomie „zaledwie” -5,8 pkt. W maju wartość wskaźnika wyniosła -2,1 pkt.

Niemcy
fot. Bloomberg

Spadek wskazuje na wzrost pesymizmu po solidnym wzroście nadziei w pierwszym kwartale i pojawia się, gdy Europejski Bank Centralny debatuje, czy jest zmuszony nadal łagodzić politykę monetarną. 

Niemiecka gospodarka, największa w Europie, stała się słabym punktem w regionie z prognozowanym wzrostem na poziomie zaledwie 0,6 proc. w tym roku. Produkcja się kurczy, nastroje biznesowe spadły do najniższego poziomu od ponad czterech lat, a utrzymujące się napięcia w handlu mocno obciążają tempo jej wzrostu..

Według banku centralnego Niemiec (Bundesbank) aktywność w okresie trzech miesięcy do czerwca prawdopodobnie spadnie, po tym, jak produkcja w pierwszym kwartale została wzmocniona przez gromadzenie zapasów przed planowanym przez Wielką Brytanię wyjściem z Unii Europejskiej, silną konstrukcją i odbiciem w przemyśle samochodowym Bundesbank wyraził jednak przekonanie, że popyt krajowy nadal jest silny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane