Nastula: Szanse na zawarcie ugody ws. PZU zależą od MSP

PAP
opublikowano: 27-01-2009, 15:47

Szanse na zawarcie ugody w sprawie PZU zależą w tej chwili od Ministerstwa Skarbu Państwa - powiedział we wtorek prezes Eureko Michał Nastula.

Eureko poinformowało w poniedziałek, że złożyło w polskim sądzie wniosek o ugodę w sprawie prywatyzacji PZU. Między Eureko i resortem skarbu trwa wieloletni konflikt, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.

"W złożonym przez nas do sądu wniosku zawarliśmy informacje, że jesteśmy gotowi pójść na dwa bardzo poważne ustępstwa ľ zrzec się roszczeń o odszkodowanie, jakie Skarb Państwa będzie musiał wypłacić Eureko za niezrealizowane umów prywatyzacyjnych, a także zrezygnować z natychmiastowego przejęcia pakietu większościowego akcji PZU. To bardzo duży kompromis, który według nas czyni propozycję ugody bardzo atrakcyjną dla resortu skarbu" - powiedział PAP Nastula.

"Uważamy, że jest to ostatni moment na polubowne rozwiązanie sporu wokół PZU. Przypuszczamy, że w ciągu roku zakończy się drugi etap postępowania arbitrażowego. Wtedy na ugodę będzie już za późno, a problem PZU nadal pozostanie nierozwiązany" - wyjaśnił prezes Eureko.

Nastula powiedział, że warunki zawarte w propozycji ugody mogą stanowić wyjście do rozmów pomiędzy Eureko i MSP.

"Jesteśmy jednak przekonani, że proponowane rozwiązanie jest dobre nie tylko dla obu stron konfliktu, ale również dla samego PZU, a także wszystkich pozostałych jego akcjonariuszy. Nie chcielibyśmy prowadzić z ministerstwem dialogu w sprawie PZU poprzez media. Jesteśmy gotowi do bezpośrednich rozmów, które doprecyzują warunki kompromisu" - powiedział prezes Eureko.

Eksperci, z którymi rozmawiała we wtorek PAP, zgodnie twierdzą, że Eureko zaproponowało MSP "plan maksimum".

"Eureko sformułowało konkretną propozycję ugodową, otwarcia negocjacji z Ministerstwem Skarbu Państwa. Domyślam się, że to jest plan maksimum. Każdy kto siada do stołu negocjacyjnego z reguły wychodzi z propozycjami maksimum, licząc że z części z nich będzie musiał zrezygnować" - powiedział we wtorek PAP Michał Kocur, partner w kancelarii Woźniak Kocur.

"Eureko pokazało, że ma chęć podjąć negocjacje oraz przedstawiło swoją ofertę. Jest ona o tyle ciekawa, że zdejmuje brzemię płacenia przez podatników odszkodowania dla Eureko" - dodał Kocur.

Podobnego zdania jest Grzegorz Kott, partner z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

"W konflikcie Eureko ze Skarbem Państwa pojawia się szansa definitywnego zakończenia sporu bez konieczności ponoszenia przez polskiego podatnika ciężaru zapłaty olbrzymiego odszkodowania sięgającego 35,6 mld złotych" - powiedział we wtorek PAP Kott.

"Wydaje się, że taką propozycję zakończenia sporu, której głównym elementem jest sprzedaż 21 proc. akcji PZU za cenę sprzed 10 lat w zamian za odstąpienie od żądania zapłaty odszkodowania należy rozważyć niezmiernie poważnie jakkolwiek jest ona zapewne jedynie propozycją wyjściową z punktu widzenia Eureko" - podkreślił Kott.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział we wtorek w radiu TOK FM, że z zadowoleniem przyjął informację, że Eureko chce ugody przed polskim sądem. W rozmowie z TVN CNBC Biznes we wtorek szef resortu skarbu nie wykluczył odkupienia od Eureko akcji PZU.

Mówiąc o nowej propozycji ugody Eureko, Grad zwrócił uwagę na zawarte w niej stwierdzenie, z którego wynika, że firma jest ewentualnie gotowa zrezygnować z roszczeń, gdyby doszło do ugody.

Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek. "Eureko jednak w tej ugodzie wychodzi daleko poza zakres zawartych umów i ewentualnych roszczeń, które mogą z tych umów wynikać" - powiedział Grad.

W ocenie ministra skarbu, Eureko "zorientowało się, że wyceniając kwotę 35 mld zł wykroczyło wielokrotnie poza zakres relacji prawnych, które są między nami".

Grad wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda się "dokonać wzajemnych rozliczeń, tak żeby nie było ani arbitrażu, ani tak wysokich roszczeń".

Eureko chce, aby MSP sprzedało Grupie 21 proc. akcji PZU w cenie 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku.

15 lutego 2008 roku MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca ub.r. ugoda miała być wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd oraz władze Eureko, a na początku lipca ub. r. miała być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakładał, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br. Strony nie osiągnęły jednak porozumienia i negocjacje zakończyły się.

Trybunał Arbitrażowy i Sąd Apelacyjny w Brukseli potwierdziły naruszenie umowy przez Polskę i odpowiedzialność naszego kraju za to naruszenie.

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane