NBP nie obawia się o presję inflacyjną w tym roku

OPTIMUS Spółka Akcyjna
29-11-2002, 17:57

WARSZAWA (Reuters) - Narodowy Bank Polski (NBP), który w tym tygodniu obniżył stopy procentowe argumentując to spadającą presją inflacyjną, nie obawia się jej wzrostu w tym roku.

Leszek Balcerowicz zapytany w piątek przez dziennikarzy o ostatnie prognozy Ministerstwa Finansów mówiące o inflacji na koniec grudnia tego roku rzędu 1,0 lub poniżej 1,0 procent licząc rok do roku, odpowiedział: "Tego pewnie nie da się wykluczyć". W październiku inflacja była rekordowo niska i wyniosła 1,1 procent.

W związku ze zmniejszającą się presją inflacyjną bank centralny obniżył w minioną środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych i obecnie główna stopa rynkowa wynosi 6,75 procent.

W środę Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że choć nie widać obecnie poważnych zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego w 2003 roku mieszczącego się w granicach 2-4 procent, to nie da się wykluczyć wzrostu presji inflacyjnej pod koniec 2003 roku i w 2004.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPTIMUS Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP nie obawia się o presję inflacyjną w tym roku