„Nie jest dobrze i nadal nie będzie w 2014 roku”

opublikowano: 31-12-2013, 10:17

Globalny obraz gospodarki nie jest zbyt piękny w 2013 roku i pozostanie taki w przyszłym roku, przekonuje Joseph Stiglitz, ekonomista, laureat Nagrody Nobla.

- Uniknęliśmy Wielkiego Kryzysu II, ale tylko po to, aby wejść w Wielką Niemoc, z ledwo rosnącymi dochodami dla znacznej części mieszkańców gospodarek rozwiniętych. Możemy oczekiwać więcej tego samego w 2014 roku – twierdzi Stiglitz

Zobacz więcej

Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg

Amerykański ekonomista obawia się, że w Europie dojdzie do stagnacji działań antykryzysowych.

- Minął rok i można zauważyć, że tempo istotnych reform instytucjonalnych w eurolandzie zwolniło. Na przykład, unia walutowa potrzebuje prawdziwej unii bankowej – przekonuje.

Stiglitz uważa za niefortunne, że Europa wydaje się gotowa do dalszych oszczędności, które w pierwszej kolejności wygenerują drugie dno recesji.

- Wciąż jest znaczące ryzyko kolejnego kryzysu w kolejnym państwie eurolandu, jeśli nie w przyszłym roku, to w niedalekiej przyszłości – twierdzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu