Nie ma możliwości przywrócenia preferencyjnych kredytów obrotowych dla rolników

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-04-2005, 16:45

Nie ma możliwości przywrócenia preferencyjnych kredytów obrotowych dla rolników. Takie kredyty zostały zlikwidowane z chwilą wstąpienia Polski do Unii jako niezgodne z unijnym prawem - poinformował w czwartek podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa, wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

Nie ma możliwości przywrócenia preferencyjnych kredytów obrotowych dla rolników. Takie kredyty zostały zlikwidowane z chwilą wstąpienia Polski do Unii jako niezgodne z unijnym prawem - poinformował w czwartek podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa, wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

    Tzw. kredyty paszowe i nawozowe były bardzo popularne wśród rolników ze względu na niskie oprocentowanie. Do ich oprocentowania dopłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Komisja Europejska nie zgodziła się na ich funkcjonowanie, uznając za niezgodne z prawem unijnym.

    ARiMR nadal jednak wspiera rolnictwo poprzez stosowanie dopłat do niektórych innych kredytów, np. kredyty na inwestycje w gospodarstwach rolnych, które mają służyć podniesieniu konkurencyjności gospodarstw i dostosowaniu sektora rolno-spożywczego do wymogów unijnych.

    W 2004 roku na cele inwestycji w gospodarstwach rolnych banki udzieliły ok. 20,5 tys. kredytów na łączną kwotę 1,9 mld zł.

    Największym zainteresowaniem (po akcesji) wśród kredytobiorców cieszyły się kredyty na zwiększenie produkcji, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej oraz na powiększenie gospodarstwa. Środki głównie przeznaczane były na zakup i budowę budynków gospodarskich oraz zakup ziemi.

    ARiMR dopłatami wspiera również kredyty klęskowe, które są przyznawane w wypadku stwierdzenia wystąpienia klęski żywiołowej takiej jak susza, powódź, gradobicie. W 2004 roku banki udzieliły 18,2 tys. takich kredytów na łączną kwotę 236 mln zł. 

    W 2005 roku Agencja nadal dopłaca do kredytów inwestycyjnych, natomiast nie są udzielane kredyty obrotowe. Na ten rok na dopłaty do "starych" kredytów i nowo udzielanych Agencja ma ok. 48,4 mln zł.

    Największym zainteresowaniem cieszą się linie kredytowe dla młodych rolników tj. dla osób poniżej 40 lat na realizację przedsięwzięć w gospodarstwie, zakup gruntów rolnych oraz wprowadzanie nowych technologii w rolnictwie.

    Jak wyjaśnił Kowalczyk, ARiMR współpracuje z 16 bankami, ale ponad 80 proc. kredytów udzielają 3 banki zrzeszające banki spółdzielcze. Jest to Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), Mazowiecki Bank Regionalny (Maz.BR), Gospodarczy Bank Wielkopolski (GBW). Kredyty udziela także Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie ma możliwości przywrócenia preferencyjnych kredytów obrotowych dla rolników