Nie tylko Polska zagrożona cięciem ratingu (WYKRES DNIA)

Zagrożonych cięciem oceny wiarygodności jest najwięcej krajów emerging markets od siedmiu lat, wynika z perspektyw ratingowych nadanych przez agencję S&P.

Aż dziewięć spośród dwudziestu najważniejszych gospodarek rozwijających się, w tym Polska, ma wydaną przez agencję Standard & Poor’s negatywną perspektywę ratingu. Liczba zagrożonych cięciem oceny wiarygodności krajów jest najwyższa od połowy 2009 r., kiedy ratingi aktualizowano po globalnym kryzysie finansowym. W środę S&P ponowiła ostrzeżenie przed obniżkami ratingów krajów emerging markets, wskazując na rosnący ciężar zadłużenia spoczywający na kontrolowanych przez państwo spółkach, będący w rzeczywistości ukrytymi zobowiązaniami rządów z tej grupy gospodarek.

„Wychodzenie na światło dzienne ukrytych zobowiązań rządów nie było dotychczas kluczowym czynnikiem wpływającym na obniżki ratingów krajów rozwijających się. To jednak nie oznacza, że nie mają one znaczenia. Wręcz przeciwnie, tego rodzaju czynniki ryzyka mają znaczenie, a na dodatek dosyć często się ziszczają” – napisali w raporcie specjaliści S&P.

Według obliczeń agencji Bloomberg wartość zapadających dolarowych długów przedsiębiorstw z rynków wschodzących będzie gwałtownie rosła z roku na rok aż do 2019 r. W tym czasie przedsiębiorstwa z krajów tej grupy łącznie będą musiały spłacić 180 mld USD, a według S&P za jedną czwartą całego ich obecnego zadłużenia odpowiada tylko pięciu kontrolowanych przez rządy gigantów, w tym brazylijski Petrobras i rosyjski Gazprom. Jeżeli rządy będą zmuszone ratować borykające się z balastem zadłużenia spółki, będzie to już dla nich kolejny poważny problem, obok słabości gospodarek, spadku przychodów i nierównowagi na rachunkach bieżących, zauważała S&P w raporcie.

„Wyraźnie negatywne nastawienie oznacza, że stopniowe obniżki ratingów nie tylko będą trwać, ale i mogą się nasilić” – ostrzegli specjaliści agencji.


Wartość zapadających w poszczególnych latach dolarowych długów przedsiębiorstw z rynków wschodzących. Źródło: Bloomberg.

Wartość zapadających w poszczególnych latach dolarowych długów przedsiębiorstw z rynków wschodzących
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane