Niedoceniane srebro może wyjść z cienia

Marcin Mostowy
11-06-2010, 00:00

Podczas ostatniej wyprzedaży na rynkach finansowych pozytywnie zachowywały się dwa metale: złoto i srebro. Złoto, od wieków budzące fascynację, nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. W jego cieniu znajduje się jednak wszechstronny metal, który ma liczne i bardzo zróżnicowane zastosowania — srebro.

Metal z jednej strony traktowany jako szlachetny, uznawany za dobrą ochronę przed inflacją i spadkiem wartości dolara, z drugiej zaś strony szeroko wykorzystywany w przemyśle. O ile wzrost ceny złota w czasie zawirowań na rynkach finansowych nie jest zaskoczeniem, o tyle dosyć stabilna cena srebra może być uznana przez niektórych inwestorów za niespodziankę. Czy jednak na pewno jest to niespodzianka, czy może potencjał srebra jest obecnie niedoceniany?

Dostępność białego kruszcu ze źródeł innych niż produkcja górnicza w ostatnim czasie systematycznie się zmniejsza. Banki centralne poszczególnych państw przez wiele lat sprzedawały srebro na rynku, zwiększając jego podaż i utrzymując jego niską cenę. Jednak obecnie rezerwy sektora publicznego są już dość niskie, a poszczególne kraje niechętnie pozbywają się tego metalu. Dodatkowo większość srebra jest wykorzystywana w przemyśle, a jego odzysk ze względu na technologię i utrzymującą się niską cenę metalu był w ostatnich kilku dekadach zarówno skomplikowany, jak i niezbyt opłacalny. Z tego powodu duża część wykorzystanego srebra została utracona na zawsze w zużytych produktach.

Mimo wysokiej ceny srebra w ostatnim czasie, metal ten stracił na wartości w stosunku do złota. Wskaźnik Gold/Silver Ratio, który mierzy relatywną wartość obydwu kruszców, sygnalizuje, że złoto jest obecnie 66 razy droższe niż srebro, podczas gdy przez ostatnie czterdzieści lat było przeciętnie droższe 55 razy. Zagrożenie inflacyjne, jakie może pojawić się w kolejnych okresach, ze względu na prowadzoną ekspansywną politykę pieniężną, każe się jednak zastanowić, czy taka sytuacja nie jest jednak tylko chwilowa. Na początku lat osiemdziesiątych kryzys zadłużeniowy i wysoka inflacja spowodowały, że wskaźnik Gold — Silver Ratio obniżył się do 20. Gdyby sytuacja miała się powtórzyć, srebro mogłoby osiągnąć wyceny jeszcze nieobserwowane.

Zwiększająca się w ostatnim czasie niestabilność rynków finansowych może stanowić duże wsparcie dla ceny srebra. Szczególnie teraz, kiedy na rynku pojawia się coraz więcej wydrukowanego pieniądza, wartość białego kruszcu może zostać doceniona. Problemy krajów zachodnich z zadłużeniem sektora publicznego wpływają na zmniejszenie siły nabywczej pieniądza i poszukiwanie aktywów o solidnych fundamentach. Coraz większe zainteresowanie inwestorów oraz utrzymująca się podczas ostatnich spadków cena srebra świadczą, że ten proces selekcji już postępuje. A to może być dopiero początek dobrego okresu dla srebra, bo historia pokazuje, że w podobnych okresach wykres ceny tego metalu przybierał kształt hiperboli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Mostowy

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niedoceniane srebro może wyjść z cienia