Czytasz dzięki

Niemcy odpaliły "bazookę". Pożyczą 156 mld EUR na walkę z epidemią koronawirusa

opublikowano: 23-03-2020, 14:13

Niemcy zdecydowały się zaciągnąć nowy dług pierwszy raz od 2013 roku. To działanie w ramach pakietu wartości ponad 750 mld EUR, który ma pomóc im walczyć ze skutkami pandemii koronawirusa.

Rząd Niemiec spotkał się w poniedziałek na specjalnie zwołanym posiedzeniu. Kanclerz Angela Merkel w nim bezpośrednio nie uczestniczyła, bo jest poddana izolacji z powodu zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Olaf Scholz
Zobacz więcej

Olaf Scholz fot. Bloomberg

Rząd Niemiec zdecydował, że pożyczy 156 mld EUR na sfinansowanie dodatkowych wydatków socjalnych i bezpośrednią pomoc dla firm. Powstanie także fundusz ratunkowy dysponujący do 600 mld EUR na zapewnienie pożyczek i gwarancji dla firm będących największymi biznesowymi ofiarami pandemii. Na gwarancje przeznaczono 400 mld EUR, na ratowanie upadających firm 100 mld EUR, a na pożyczki 100 mld EUR.

Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że rząd robi właściwie korzystając z „bazooki”. Ostrzegł jednocześnie inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać kryzys i przejąć tanio niemieckie firmy.

- Do wszystkich z funduszy hedgingowych i pozostałych, którzy szukają okazji do tanich zakupów, aby się nie pomylili: jesteśmy zdeterminowani aby asystować naszym firmom w tej sytuacji – powiedział. 

Minister finansów Olaf Scholz prognozował, że gospodarka Niemiec może skurczyć się o ok. 5 proc. w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy