Niemiecka gospodarka wzrośnie o 0,2 proc. w tym roku, prognozują doradcy Scholza

opublikowano: 22-03-2023, 14:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemcy prawdopodobnie unikną skurczenia się gospodarki w 2023 r., a co więcej mogą odnotować nawet 0,2 proc. wzrostu PKB, uważają doradcy kanclerza Olafa Scholza. Ostrzegli jednak, że sytuacja jest napięta, a inflacja będzie dalej odczuwalna - przekazał w środę Bloomberg.

fot. JOACHIM HERRMANN/Reuters/Forum

Rada Ekspertów Gospodarczy Scholza powiedziała, że spodziewa się przyspieszenia zwyżki PKB do 1,3 proc. w przyszłym roku, nawet jeśli wzrost stóp procentowych będzie w dalszym ciągu uciążliwy dla gospodarstw domowych i firm oraz ograniczał inwestycje.

“Utrata siły nabywczej z powodu inflacji, mniej korzystne warunki finansowania i powolne ożywienie popytu zewnętrznego uniemożliwiają silniejszy wzrost w tym i kolejnym roku” - powiedziała w środę Monika Schnitzer, jedna z analityczek.

Stabilność finansowa bezpieczna?

W listopadzie eksperci przewidywali, że gospodarka skurczy się w tym roku o 0,2 proc. W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak oznaki poprawy. Nie można jednak wykluczyć ryzyka łagodnej technicznej inflacji między ostatnimi miesiącami 2022 r. a pierwszym kwartałem obecnego.

Doradcy Scholza przewidują roczną stopę inflacji w Niemczech w tym roku na poziomie 6,6 proc., co oznacza niewielki spadek z 6,9 proc. w 2022 r. W kolejnym miałaby spaść do 3 proc. Eksperci zwrócili uwagę, że bankructwo Silicon Valley Bank i kłopoty Credit Suisse zwiększyły niepewność na rynkach finansowych. Podkreślili jednak, że do chaosu nie przyczyniły się “bezwartościowe produkty finansowe”, jak w trakcie kryzysu w 2008 r. oraz że “stabilność finansowa nie powinna być zagrożona”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane