Nigeria: Rozpoczął się strajk powszechny, ropa może zdrożeć

11-10-2004, 10:26

Związkowcy nigeryjscy rozpoczęli w poniedziałek czterodniowy strajk powszechny sprzeciwiając się 25-procentowej podwyżce cen benzyny, ogłoszonej przez rząd. 130-milionowa Nigeria jest siódmym w świecie eksporterem ropy naftowej.

Do podjęcia akcji wezwał w niedzielę Krajowy Kongres Pracy (NCL) - centrala zrzeszająca 29 związków zawodowych.

W piątek związkowcy mają na dwa tygodnie zawiesić protest, ale grożą jego wznowieniem, jeśli nie dojdą do porozumienia z władzami. Wtedy akcja mieć będzie charakter bezterminowy.

NCL twierdzi, że deregulacja cen paliw płynnych grozi dalszym ubożeniem ludności. Wprawdzie po podwyżce litr benzyny będzie kosztował na stacji benzynowej 55 nairów, tj. 40 centów amerykańskich, ale to drogo jak na miejscowe warunki.

Tanie paliwo było dotąd jedynym czynnikiem łagodzącym skutki powszechnej nędzy: dwie trzecie Nigeryjczyków musi utrzymywać się za jednego dolara dziennie.

Prezydent Olusegun Obasanjo uzasadniał podwyżkę koniecznością przyciągnięcia do Nigerii zagranicznych inwestorów.

Presję na rynek paliw potentata naftowego, jakim jest Nigeria - wydobycie wynosi od 2,3 do 2,6 mln baryłek dziennie - wywierają również szybko rosnące ceny ropy na rynku światowym. Wskutek fatalnego stanu technicznego czterech wielkich rafinerii Nigeria jest zmuszona importować paliwo za 2 mld dolarów rocznie.

Strajk rozpoczął się w atmosferze napięcia. Władze Nigerii próbowały zastraszyć związkowców.

Popularny przywódca Krajowego Kongresu Pracy Adams Oshiomhole został zatrzymany w sobotę przez 15-osobową ekipę sił bezpieczeństwa. Agenci otoczyli go, gdy czekał na samolot na lotnisku w Abudży, powalili na ziemię i pobili. Następnie był przez kilkanaście godzin przesłuchiwany.

Podczas poprzedniego wielkiego strajku w Nigerii, w czerwcu, sześciu jego uczestników znaleziono zamordowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nigeria: Rozpoczął się strajk powszechny, ropa może zdrożeć