NIK negatywnie o działalności jednostek badawczo-rozwojowych

(Marek Druś)
26-10-2006, 14:10

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła działanie większości skontrolowanych jednostek badawczo- rozwojowych (JBR) - poinformował w czwartek wiceprezes NIK Jacek Jezierski. NIK zarzuca im niską aktywność jednostek w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, które powinny być głównym celem działania takich jednostek.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła działanie większości skontrolowanych jednostek badawczo- rozwojowych (JBR) - poinformował w czwartek wiceprezes NIK Jacek Jezierski. NIK zarzuca im niską aktywność jednostek w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, które powinny być głównym celem działania takich jednostek.

"Okazuje się, że jednostki takich prac na dużą skalę nie prowadzą" - powiedział Jezierski na konferencji prasowej.

Dodał, że udział projektów zakończonych oraz wdrożonych do przemysłu jest marginalny z punktu widzenia gospodarki. Poinformował, że poziom przychodów jednostek z działalności badawczo - rozwojowej waha się od 3 proc. do 43 proc. przychodów ogółem.

NIK oceniła, że JBR posługują się zużytą aparaturą. "Wyposażenie badawcze w tych jednostkach uniemożliwia prowadzenie takich prac, które byłyby dla przemysłu atrakcyjne i miały szanse na wdrożenie" - powiedział Jezierski.

Wiceprezes NIK stwierdził, że jednostki te głównie zajmują się takimi działaniami, które często nie mają nic wspólnego z pracami badawczymi. Wyjaśnił, że zajmują się m.in. wynajmowaniem swoich pomieszczeń, nieruchomości gruntowych, sporządzaniem ekspertyz, które służą nie bezpośrednio przemysłowi, ale są wykorzystywane głównie przez administrację.

W skrajnych przypadkach - podkreślił Jezierski - tego typu działalność przynosiła JBR nawet 94 proc. przychodów. Dodał, że niektóre jednostki wyłączały część przychodów z działalności stricte gospodarczej od opodatkowania VAT.

"Spośród skontrolowanych JBR, 7 z nich znajdowała się w złej kondycji finansowo-ekonomicznej" - powiedział Jezierski. Dodał, że jednostki te, by nie ulec likwidacji, "ratowały się doraźną sprzedażą swoich nieruchomości, podtrzymując w ten sposób swoje wyniki finansowe".

Poinformował, że w badanych latach (2003-2004) JBR otrzymały z budżetu państwa dotacje na łączną kwotę 0,5 mld zł, z czego 50 mln zł przypadła w udziale skontrolowanym przez NIK jednostkom.

NIK stwierdziła też nieprawidłowości w prowadzeniu przez JBR ksiąg rachunkowych, niegospodarne rozliczanie kosztów, zawyżanie przychodów oraz wyników finansowych. "Jednostki te, fałszując swoją sprawozdawczość, utrzymywały się +na fali+, dostawały kolejne dotacje z budżetu, (...)choć powinny być one poddane w stan likwidacji" - wyjaśnił.

Jezierski stwierdził, że niektóre działania osób kierujących JBR miały charakter korupcyjny. Były one związane z rozporządzaniem mienia rzeczowego i finansowego tych jednostek. "Łączna skala nieprawidłowości stwierdzona w tej kontroli wyniosła ponad 39 mln zł" - powiedział. NIK skierował wnioski do prokuratury o uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

NIK stwierdził, że w Ministerstwie Gospodarki nie wprowadzono skutecznego nadzoru nad JBR. "Nie ma systemu weryfikacji sprawozdań finansowych, które minister musi zatwierdzać zgodnie z przepisami" - powiedział Jezierski.

NIK zbadała funkcjonowanie 11 JBR spośród 180 działających w Polsce oraz sposób sprawowania nadzoru przez ministra gospodarki nad podległymi jednostkami. Kontrola obejmowała okres od 2003 r. do pierwszej połowy 2005 r.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NIK negatywnie o działalności jednostek badawczo-rozwojowych