Czytasz dzięki

Noble Funds wprowadzi ESG do funduszy

opublikowano: 20-04-2020, 22:00

Czas krachu TFI wykorzystało do zmiany strategii kilku funduszy i uruchomienia nowego. To oferta na dłużej, ale czeka ją jeszcze ostateczny szlif.

Noble Funds TFI od dawna znajduje się na niewielkim zapleczu ekstraklasy rynku zarządzania aktywami. Z aktywami o wartości 5,6 mld zł (to aktywa na rynku kapitałowym) ustępuje siódemce dużych graczy, a jednocześnie wyraźnie wyprzedza resztę stawki. Na koronawirusowym krachu szczególnie nie ucierpiało. W marcu 2020 r. klienci wypłacili z niego zaledwie 4,1 proc. aktywów, ulokowanych na rynku kapitałowym pod koniec lutego. Może być to pochodna tego, że gros aktywów znajduje się w funduszach zamkniętych. W cieniu rynkowej zawieruchy istotne zmiany przeszły za to fundusze otwarte Noble Funds TFI.

Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI, zaznacza, że
fundusze w kształcie, jaki wykrystalizował się na początku 2020 r., to oferta,
z którą TFI chce pozostać na dłużej.
Zobacz więcej

PRZEBUDOWA SKOŃCZONA:

Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI, zaznacza, że fundusze w kształcie, jaki wykrystalizował się na początku 2020 r., to oferta, z którą TFI chce pozostać na dłużej. Fot. WM

W kwietniu pięć z ośmiu subfunduszy Noble Funds FIO zmieniło nazwy. Tylko w przypadku subfunduszu Akcji przekształconego w Akcji Polskich oraz Mieszanego przekształconego w Emerytalny, zmiany skończyły się jednak na szyldzie. Subfundusze absolutnej stopy zwrotu Timingowy i Global Return przekształciły się — odpowiednio — w klasyczne fundusze Akcji Europejskich oraz Akcji Amerykańskich. Subfundusz Stabilnego Wzrostu Plus zmienił się w Stabilny. Przy okazji skorygowana zostałajego strategia inwestycyjna, tak by typowa alokacja na rynku akcji wynosiła 40 proc.

— Mamy dwa fundusze mieszane — Emerytalny i Stabilny. W pierwszym typowa alokacja w akcje to 20 proc., w drugim — 40 proc. W ten sposób jasno definiujemy różnice między nimi — zaznacza Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI.

Krótko przed zmianami w Noble Funds FIO fundusz Noble Funds SFIO, przez lata składający się wyłącznie z subfunduszu Africa and Frontier, wzbogacił się o subfundusz Strategii Dłużnych, inwestujący w inne fundusze dłużne, w tym zagraniczne.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— To oferta, jaką chcemy mieć przez dłuższy czas — pięć subfunduszy akcji o różnych strategiachi geograficznym obszarze działania, dwa mieszane i trzy dłużne. Wśród tych ostatnich jeden to typowy produkt oparty na obligacjach skarbowych, drugi według starego nazewnictwa określany pieniężnym, a trzeci to tzw. fundusz funduszy, z ekspozycją na rynki zagraniczne — wylicza Paweł Homiński.

Nie oznacza to jednak, że polityka inwestycyjna samych funduszy nie zostanie jeszcze nieco zmodyfikowana.

— W części akcyjnej będziemy wprowadzać miary związane z ESG, czyli kryteria wykluczające z portfela niektóre spółki — ujawnia Paweł Homiński.

ESG to analiza pozafinansowa, biorąca pod uwagę oddziaływanie firm na środowisko (E jak environmental), społeczną odpowiedzialność (S jak social responsibility) i ład korporacyjny (G jak governance). Być może pojawią się też rejestry typu IKE lub IKZE.

— To jest cały czas tematem dyskusji z bankiem — zaznacza Paweł Homiński.

Getin Noble Bank ma ponad 36 proc. akcji TFI. Jeśli chodzi o produkty emerytalne, to nie byłyby one dla TFI zupełną nowością. Po tym jak w czerwcu 2017 r. Noble Funds TFI przejęło Open Finance TFI, przejęło również trochę rejestrów IKE prowadzonych przez to ostatnie. Tyle że pięć z sześciu subfunduszy Open Finance FIO, będącegopozostałością po przejętym TFI, jest w likwidacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane