Noble Securities: Postaw na banki i energetykę

opublikowano: 25-01-2016, 12:31

Analitycy Noble Securities opublikowali strategię dla rynku akcji na 2016 r.

"Sentyment do dużych spółek jest bardzo negatywny, co powoduje, że wiele czynników ryzyka jest już naszym zdaniem ujętych w wycenach i indeks WIG20 może zaskoczyć pozytywnie w 2016 r." - uważają analitycy domu maklerskiego. 

Ich zdaniem, flagowy indeks ma szansę na osiągnięcie dodatniej stopy zwrotu w 2016 r. i warto postawić na wybranych przedstawicieli sektora bankowego i energetycznego, a wiec dwóch, które były kotwicą portfela w minionych dwunastu miesiącach.

Faworytem nr 1 w pierwszej branży jest Pekao, w drugiej analitycy polecają uwadze walory Enei i PGE.

"Małe i średnie spółki radziły sobie nieźle w 2015 roku i podobnie powinno być w 2016 r., jednak w ich przypadku przy założeniu braku napływów do funduszy małych i średnich spółek przynajmniej w pierwszych miesiącach 2016 roku, selekcja będzie w dalszym ciągu kluczowa" - dodano.

Zdaniem ekspertów, do portfela warto wrzucić akcje Erbudu, Torpolu i Trakcji (sektor budowlany), Amikę, Alumetal, Izo-Blok, Rawlplug i Sanok (przemysł) oraz Dom Development (deweloperzy). 

"Z pozostałych spółek wybieramy 11bit Studios, Emperię, MCI Capitali i Medicalgorithmics" - dodano.

W drugim półroczu analitycy radzą jeszcze przyjrzeć się akcjom Comarchu i Inter Carsu.

I choć nic dwa razy się nie zdarza, to specjaliści Noble przypominają, że portfel preferowanych przez nich spółek przyniósł w 2015 r. uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 22 proc. 

Do głównych czynników ryzyka w 2016 r. zaliczono - w skali globalnej - problemy strukturalne Chin i ryzyko skokowej znaczącej dewaluacji juana i głębszą przecenę akcji na rynkach rozwiniętych po kilkuletniej hossie.

":W USA widzimy ryzyko, że kolejne podwyżki stóp mogą zdusić wzrost gospodarczy. Na rynku krajowym widzimy ryzyko konieczności dopłat przez banki do kolejnych potencjalnie zagrożonych SKOK-ów lub banków spółdzielczych, wzrostu kosztu finansowania dla polskich korporacji po wprowadzeniu podatku bankowego oraz przyjęcia przez sejm ustawy o kredytach walutowych" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Noble Securities: Postaw na banki i energetykę