Norweska firma DNO może w 2007 roku rozpocząć wydobycie ropy w Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
10-04-2006, 10:35

Norweska firma naftowa Det Norske Oljeselskap (DNO) ogłosiła w poniedziałek, że na początku przyszłego roku może rozpocząć wydobycie ropy w kurdyjskiej części Iraku.

Norweska firma naftowa Det Norske Oljeselskap (DNO) ogłosiła w poniedziałek, że na początku przyszłego roku może rozpocząć wydobycie ropy w kurdyjskiej części Iraku.

    Komunikat DNO informuje, że obecnie trwają badania i analizy wykonalności przedsięwzięcia. Dotychczasowe ustalenia pozwalają uznać, że jeśli próbne wiercenia okażą się pomyślne, to "próbne wydobycie ropy z Obszaru Tawke może rozpocząć się w pierwszym kwartale 2007 roku".

    Firma norweska podała, że na razie wykryto obecność ropy w pięciu miejscach Obszaru Tawke.

    Det Norske Oljeselskap jest pierwszą firmą zachodnią, która rozpoczyna eksploatację ropy naftowej w Iraku po amerykańskiej inwazji na ten kraj wiosną 2003 roku. Umowę w tej sprawie podpisała w czerwcu 2004 r. z regionalnymi władzami kurdyjskimi.

    W końcu listopada zeszłego roku DNO zakomunikowała o rozpoczęciu wierceń poszukiwawczych, a w grudniu o znalezieniu ropy w rejonie Tawke, co wywindowało kurs akcji firmy na giełdzie w Oslo.

    Tawke jest terenem niezamieszkanym, górzystym, w prowincji Dahuk w pobliżu granicy tureckiej. W listopadzie podawano, że według oceny specjalistów z DNO, mogą znajdować się tam złoża zawierające od 500 mln do miliarda baryłek ropy.

    Informowano wtedy, że bezpieczeństwo prac zapewniają władze kurdyjskie, które otoczyły rejon poszukiwań łańcuchem umocnień i posterunków.

    Dahuk, podobnie jak pozostałe dwie prowincje kurdyjskie, Irbil i Sulajmanija, są najspokojniejszą częścią Iraku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Norweska firma DNO może w 2007 roku rozpocząć wydobycie ropy w Iraku