Czytasz dzięki

Nowa Zelandia zawiesza traktat ekstradycyjny z Hongkongiem

ARŻ
opublikowano: 28-07-2020, 07:02

Nowa Zelandia zawiesiła traktat ekstradycyjny z Hongkongiem i wprowadziła szereg innych zmian po decyzji Chin o przyjęciu narodowego prawa bezpieczeństwa na tym terytorium, pisze Reuters.

„Nowa Zelandia nie może już ufać, że wymiar sprawiedliwości Hongkongu jest wystarczająco niezależny od Chin” – stwierdził premier we wtorek minister spraw zagranicznych Winston Peters.

Hongkong
Zobacz więcej

Hongkong fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum

Peters powiedział, że Nowa Zelandia będzie traktować towary wojskowe i towary podwójnego zastosowania oraz eksport technologii do Hongkongu w taki sam sposób, jak traktuje taki eksport do Chin. Dodał, że porady dotyczące podróży zostały zaktualizowane, aby ostrzec Nowozelandczyków o zagrożeniach związanych z nowym prawem bezpieczeństwa.

W oświadczeniu na stronie internetowej chińska ambasada w Nowej Zelandii nazwała tę decyzję naruszeniem prawa międzynarodowego i rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin.

To nie pierwsze ograniczenia nakładane na Hongkong. Australia, Kanada i Wielka Brytania na początku lipca zawiesiły swoje traktaty ekstradycyjne, a USA przestały traktować region w sposób preferencyjny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane