Premier Mateusz Morawiecki powołał nowego szefa instytutu NASK, który zastąpi na tym stanowisku Kamila Sitarskiego.
NASK PIB ostatnio często zmienia dyrektorów. W lutym Marek Zagórski, ówczesny minister cyfryzacji, odwołał ze stanowiska szefa instytutu Jacka Leśkowa i powołał na nie Kamila Sitarskiego. Minęło kilka miesięcy i mamy kolejną zmianę. Premier Mateusz Morawiecki, który pełni też funkcję ministra cyfryzacji, powołał na dyrektora NASK PIB Wojciecha Pawlaka.
- Obejmuję funkcję dyrektora NASK w szczególnie trudnym czasie z intencją kontynuowania najlepszych praktyk i wykorzystywania doświadczenia NASK w obszarze cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji, IT, cyfryzacji i badań naukowych. Ufam, że dzięki znakomitym kompetencjom i zaangażowaniu pracowników Instytutu podołamy nowym wyzwaniom, wykonując strategiczne zadania dla państwa polskiego i realizując misję NASK - powiedział nowy dyrektor.
Według nieoficjalnych informacji “PB” kandydatura Wojciecha Pawlaka była poważnie brana pod uwagę już przy poprzedniej zmianie dyrektora. Wówczas jednak została przeforsowana kandydatura Kamila Sitarskiego, kojarzonego z Jarosławem Gowinem.
Nowy szef NASK PIB związany jest z instytutem od lutego 2019 r., kiedy został doradcą dyrektora ds. strategii i informacji. W latach 2016-17 był szefem kanału telewizyjnego WP, a wcześniej m.in. dyrektorem TVP2, dyrektorem ds. strategii i komunikacji w Telewizji Polsat, prezesem TNS OBOP, członkiem rady nadzorczej NFI Progress, Gemiusa, Telewizji Familijnej, PKN Orlen i Banku Pocztowego.
W NASK BIP Wojciech Pawlak był przewodniczącym komitetu sterującego projektu opracowania metodyki gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych RPD (Return-Path-Data), pozostających w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych. Zadanie realizowane przez NASK to część programu Telemetria Polska zainicjowanego przez KRRiT.
Rezultatem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez NASK ma być wdrożenie prototypu infrastruktury, umożliwiającej docelowo przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych z kilku milionów urządzeń, znajdujących się w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych w Polsce.