Nowy dyrektor NASK PIB

opublikowano: 18-11-2020, 14:36

Premier Mateusz Morawiecki powołał nowego szefa instytutu NASK, który zastąpi na tym stanowisku Kamila Sitarskiego.

Z artykułu dowiesz się:

  • – Kto został nowym dyrektorem NASK PIB;
  • – Gdzie wcześniej pracował i czym się zajmował nowy szef instytutu;
  • – Dlaczego nowy dyrektor został powołany przez premiera.

NASK PIB ostatnio często zmienia dyrektorów. W lutym Marek Zagórski, ówczesny minister cyfryzacji, odwołał ze stanowiska szefa instytutu Jacka Leśkowa i powołał na nie Kamila Sitarskiego. Minęło kilka miesięcy i mamy kolejną zmianę. Premier Mateusz Morawiecki, który pełni też funkcję ministra cyfryzacji, powołał na dyrektora NASK PIB Wojciecha Pawlaka.

- Obejmuję funkcję dyrektora NASK w szczególnie trudnym czasie z intencją kontynuowania najlepszych praktyk i wykorzystywania doświadczenia NASK w obszarze cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji, IT, cyfryzacji i badań naukowych. Ufam, że dzięki znakomitym kompetencjom i zaangażowaniu pracowników Instytutu podołamy nowym wyzwaniom, wykonując strategiczne zadania dla państwa polskiego i realizując misję NASK - powiedział nowy dyrektor.

Według nieoficjalnych informacji “PB” kandydatura Wojciecha Pawlaka była poważnie brana pod uwagę już przy poprzedniej zmianie dyrektora. Wówczas jednak została przeforsowana kandydatura Kamila Sitarskiego, kojarzonego z Jarosławem Gowinem.

Nowy szef NASK PIB związany jest z instytutem od lutego 2019 r., kiedy został doradcą dyrektora ds. strategii i informacji. W latach 2016-17 był szefem kanału telewizyjnego WP, a wcześniej m.in. dyrektorem TVP2, dyrektorem ds. strategii i komunikacji w Telewizji Polsat, prezesem TNS OBOP, członkiem rady nadzorczej NFI Progress, Gemiusa, Telewizji Familijnej, PKN Orlen i Banku Pocztowego.

W NASK BIP Wojciech Pawlak był przewodniczącym komitetu sterującego projektu opracowania metodyki gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych RPD (Return-Path-Data), pozostających w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych. Zadanie realizowane przez NASK to część programu Telemetria Polska zainicjowanego przez KRRiT.

Rezultatem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez NASK ma być wdrożenie prototypu infrastruktury, umożliwiającej docelowo przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych z kilku milionów urządzeń, znajdujących się w dyspozycji operatorów cyfrowych usług telewizyjnych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane