Obywatel Kane” i Lord Vader w jednym, czyli John Malone wycelował działa w Ruperta Murdocha

„Rupert Murdoch to rekin, bezustannie ścigający swoją zdobycz. John Malone to aligator, który zaczaił się w błotnistych wodach i czeka, aż ofiara sama do niego podpłynie” powiedział o dwóch magnatach medialnych Leo Kirch, który w swoim czasie również zarządzał niezłym medialnym imperium.

John Malone, posiadający Liberty Global (należy do niego m.in. UPC) właśnie zaparkował czołgi na trawniku Ruperta Murdocha, właściciela News Corp i wycelował w niego działa. John Malone kupuje za 15,75 mld USD Virgin Media, właściciela sieci kablowej w Wielkiej Brytanii. Dzięki transakcji wskoczy na pozycję numer dwa na rynku, na którym króluje BSkyB, perła w koronie Ruperta Murdocha. Deal umożliwił ten trzeci, czyli brytyjski miliarder, Richard Branson, założyciel Virgin Media.

John Malone, który porównał się kiedyś do „Obywatela Kane”, po raz drugi staje do frontalnego ataku ze starszym od siebie o 10 lat Rupertem Murdochem, z którym pierwotnie łączyło go wiele relacji biznesowych. Właściciel Liberty Global wykonał iście machiavellowski ruch osiem lat temu. Odstąpił od walki o amerykańską sieć kablową DirectTV, co otworzyło drogę do transakcji dla Ruperta Murdocha i umożliwiło mu realizację marzenia, by stworzyć globalne imperium sieci kablowych. Ale równolegle, w tajemnicy, John Malone kupował akcje News Corp., aż doszedł do poziomu 18 proc. Zagroziło to Rupertowi Murdochowi na tyle, że ten ostatni tanio sprzedał dwa lata później DirectTV, byleby Malone pozbył się akcji jego firmy.

“Zarobiłem już tyle pieniędzy, że mnie one więcej nie interesują. Kieruje mną tylko chęć poczucia dreszczyku emocji” – powiedział kiedyś John Malone.

John Malone to Darth Vader, powiedział kiedyś o nim Al Gore. Bezwzględne podejście do biznesu nie przeszkadza mu prowadzić spokojnego życia rodzinnego – właściciel Liberty Global codziennie jedzie do domu w porze lunchu, by zjeść go z żoną. Z kolei Rupert Murdoch to pracoholik.

„Jestem od Ruperta starszy o 10 lat. Planuje żyć dłużej niż on” – taką wypowiedź Johna Malone przytacza Quartz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane