OPIS1-W projekcie budżetu 2003 deficyt wyniesie 38,7 mld zł

19-09-2002, 07:44

(Depesza uzupełniona o dalsze cytaty dotyczące wydatków i dochodów oraz tło)

WARSZAWA (Reuters) - W piątek rząd zajmie się omawianiem projektu przyszłorocznego budżetu. Deficyt budżetowy założony został w nim na poziomie 38,7 miliarda złotych wobec 40 miliardów złotych planowanych na rok bieżących, zapowiedział w czwartek minister finansów, Grzegorz Kołodko.

Minister od dawna zapowiadał, że przyszłoroczny deficyt będzie niższy niż tegoroczny. Dziś jednak oficjalnie poinformował, że założenia budżetowe mówią iż jego poziom wyniesie 4,9 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

"Miało być 5,5 procent PKB, rząd premiera Millera proponuje 4,9 procent PKB. (...) Po wielu trudach jutro rząd będzie rozpatrywał projekt budżetu, w którym deficyt wynosi 38,7 miliarda złotych" - powiedział w wywiadzie dla radiowej "Jedynki" Kołodko.

"Przy prognozie wzrostu PKB o 3,5 procent realnie dochody nam się zwiększają o 4,5 procent, a wydatki realnie wzrastają (...) o 2,4 procent" - powiedział minister.

Zwiększenie wydatków ma nastąpić dzięki planowanej poprawie dyscypliny podatkowej i likwidowaniu szarej strefy - rząd chce uzyskać dzięki temu 1,5 miliarda złotych, zapowiedział Kołodko.

Dzięki ustawie abolicyjnej do budżetu trafi dodatkowo 600 milionów złotych, a z tytułu opłat restrukturyzacyjnych dodatkowe minimum 1,3 miliarda złotych, przewiduje minister.

Kołodko powiedział też, że spodziewa się iż w czwartym kwartale 2002 wzrost gospodarczy wyniesie 1,8 procent PKB wobec 0,5 procent w pierwszym kwartale.

"Po bardzo kiepskim pierwszym kwartale kiedy wzrost wynosił tylko pół procent (...) w trzecim kwartale jest to już z pewnością więcej, a w czwartym kwartale (...) najprawdopodobniej będzie około 1,8 procent" - powiedział Kołodko.

Minister jest też zdania, że w 2002 roku relacja długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) nie przekroczy granicy 50 procent, jednak w przyszłym roku tak się stanie. Przekroczenie progu 50 procent zmusza według prawa rząd do tego, by w kolejnym roku deficyt budżetowy był nie wyższy niż w roku, w którym nastąpiło przekroczenie.

"W tym roku nie osiągniemy 50 procent, ale w przyszłym przekroczymy ten poziom planowo" - powiedział Kołodko.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-W projekcie budżetu 2003 deficyt wyniesie 38,7 mld zł