Czytasz dzięki

Oprócz J. Kaczyńskiego, PiS ma 3 kandydatów na premiera

Internet Securities
opublikowano: 26-09-2005, 11:52

Zwycięzca wyborów parlamentarnych, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ma czterech kandydatów na premiera, powiedział szef partii Jarosław Kaczyński, który deklarował w niedzielę, że obejmie to stanowisko w przypadku, gdy jego brat Lech nie wygra wyborów prezydenckich.

Zwycięzca wyborów parlamentarnych, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ma czterech kandydatów na premiera, powiedział szef partii Jarosław Kaczyński, który deklarował w niedzielę, że obejmie to stanowisko w przypadku, gdy jego brat Lech nie wygra wyborów prezydenckich.

„Wchodzą w grę trzy nazwiska. [...] W dwóch wypadkach to bardzo znane nazwiska” – powiedział Kaczyński w wywiadzie dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Cząstkowe dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zebrane z 59,84% komisji wyborczych, wskazują, że zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych odniosło PiS uzyskując 26,56% głosów, zaś na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska (PO) z 24,08%. Wyniki z 90% komisji wyborczych zostaną opublikowane po południu.

Kaczyński powtórzył w wywiadzie, że rozmowy na temat budowania koalicji z PO powinny zacząć się „już teraz”, ale ich finalizacja nastąpi po wyborach prezydenckich które odbędą się 9 października.

Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie 50- proc. poparcia, przeprowadzona zostanie druga tura 23 października. Sondaże wskazują, że na ponad 40-proc. poparcie może liczyć lider PO Donald Tusk.

„Generalnie jesteśmy w stanie kolegom zaoferować w rządzie taką pozycję, jaką chcieliśmy my uzyskać w razie porażki. To znaczy, jeśli my mamy premiera, to oni mają marszałka Sejmu, wicepremiera i połowę ministrów. W sumie udział obu partii we władzy jest mniej więcej równy” – powiedział Kaczyński.

Szef PiS-u powtórzył też, że Jan Rokita – który zostałby premierem w przypadku wygranej PO – otrzyma tekę wicepremiera. Nie wykluczył też rozmów o zaproponowaniu mu resortu spraw zagranicznych lub spraw wewnętrznych i administracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane