PARP: Małe i średnie firmy mogą otrzymać 58 mln euro z programu PHARE 2002

05-05-2004, 16:12

PAP: Blisko 58 mln euro dla małych i średnich firm (MSP) jest dostępnych w ramach programu PHARE 2002. Program dla MSP uruchomiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformował prezes PARP Mirosław Marek.

Konferencja została zorganizowana wspólnie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Przedsiębiorcy już mogą składać wnioski o pomoc z programu PHARE 2002. PARP zakłada, że wsparcie otrzyma około 4,5 tys. firm.

Wysokość dotacji inwestycyjnych została dostosowana do zasad obowiązujących w funduszach strukturalnych i będzie wynosić od 30 do 50 proc. inwestycji. W poprzednich edycjach PHARE maksymalna dotacja inwestycyjna wynosiła 25 proc. Kredyt bankowy, który do tej pory był warunkiem uzyskania wsparcia, nie jest obecnie wymagany.

Inną zmianą w porównaniu z PHARE 2000 i 2001 jest wysokość dofinansowania w programach doradczych, która będzie wynosiła 50 proc. kosztów projektu - poprzednio było to 60 proc.

W ramach PHARE 2002 przewidziano również dofinansowanie funduszy poręczeniowych w trzech województwach: opolskim, świętokrzyskim i podlaskim. Jak powiedział Marek, poręczenia te muszą być udzielane w taki sposób, aby formalnie nie stanowiły pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. To oznacza, że poręczane kredyty muszą być udzielane po stopie rynkowej (a nie np. preferencyjnej), a poręczenie musi być udzielane odpłatnie.

Pierwsze terminy oceny wniosków przypadają na lipiec i sierpień. Potem są przewidziane kolejne rundy przyjmowania wniosków.

lb/ mskr/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PARP: Małe i średnie firmy mogą otrzymać 58 mln euro z programu PHARE 2002