Patenty i nowoczesne filtry

  • DI
opublikowano: 14-12-2021, 21:51
aktualizacja: 08-02-2022, 13:27

Spółka Filter-Service zajmuje się badaniami laboratoryjnymi, produkcją materiałów filtracyjnych oraz indywidualnych środków ochrony układu oddechowego. Może się pochwalić wieloma patentami i mnóstwem nagród.

Renoma: Wysoką jakość produktów firmy potwierdzają ich odbiorcy, a także liczne wyróżnienia i medale imprez targowych.
Renoma: Wysoką jakość produktów firmy potwierdzają ich odbiorcy, a także liczne wyróżnienia i medale imprez targowych.

Założyciele firmy Jacek Krzyżanowski i Mirosław Jabłoński zajmują się materiałami filtracyjnymi od 1977 r. Obaj rozpoczęli działalność w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi, gdzie prowadzili badania nad wykorzystaniem sił przyciągania elektrostatycznego w procesie filtracji aerozoli. Zaproponowany przez Jacka Krzyżanowskiego i jego zespół naukowo-badawczy sposób otrzymywania innowacyjnych włóknin był początkiem drogi do samodzielnej działalności.

W 1987 r. w związku z brakiem możliwości uruchomienia produkcji opatentowanych, nowoczesnych i wysoko skutecznych materiałów filtracyjnych w łódzkim instytucie, dzisiejsi właściciele firmy Filter-Service zrezygnowali z pracy, podejmując własną działalność gospodarczą w ramach Spółdzielni Rzemieślniczej Elektrometal. Zakład zajmował się początkowo produkcją włóknin i woreczków do hełmów filtrowentylacyjnych. Z czasem doszły filtry i półmaski gumowe.

Rok później wprowadzono nowe, oryginalne rozwiązanie, tj. włókninę elektretową, poprawiającą w olbrzymim stopniu skuteczność filtracji, co pozwoliło na wytwarzanie produktów według najwyższych światowych standardów.

Dziś spółka współpracuje z jednostkami naukowo-badawczymi. Dzięki temu pojawiają się nowe wyroby często wyznaczające trendy na przyszłość. Wysiłek włożony w badania naukowe i prace wdrożeniowe przynosi najczęściej bardzo dobre, chociaż dla klientów czasami niewidoczne efekty. To pozwala dostosowywać produkty do wymagań coraz bardziej rygorystycznych norm oraz wprowadzać na rynek nowe artykuły.

– Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa wiąże się także ze wzrostem zatrudnienia. Na początku 1995 r. w firmie pracowało 40 osób, w 2001 r. miała już ponad 170 pracowników, a obecnie ponad 200 – mówi wiceprezes Adam Jabłoński.

Do roku 1995 przedsiębiorstwo produkowało sprzęt ochrony dróg oddechowych dla potrzeb górnictwa. Wraz z rozwojem firmy i rozszerzeniem asortymentu zwiększała się sieć jej odbiorców. Obecnie wyroby ze Zgierza trafiają do pracowników: hutnictwa, kopalni rud miedzi, stoczni, przemysłu samochodowego, branży drzewnej, kamieniarstwa i cementowni.

Filter-Service eksportuje wyroby głównie na rynek Unii Europejskiej. Początek eksportu firmy to rok 1997, w którym przedsiębiorstwo uzyskało certyfikaty europejskie na trzy swoje wyroby. W następnych latach rozszerzano asortyment produktów posiadających znak CE. Obecnie firma eksportuje produkty pod swoim logo do takich krajów jak: Niemcy, Grecja, Holandia, Włochy, Turcja, Litwa, Węgry, Słowacja, Francja, Anglia. Jest także podwykonawcą półmasek dla amerykańskiego koncernu MSA zajmującego się produkcją sprzętu ratowniczego. Koncern ma rozwiniętą sieć sprzedaży na całym świecie i dlatego Filter-Service zdecydował się na produkcję wyrobów pod logo kontrahenta. Eksport przynosi około 33 proc. przychodów przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane