#PBdosłuchania odcinek 25. BIZNESOWY RACHUNEK SUMIENIA

opublikowano: 22-12-2017, 06:00
aktualizacja: 22-12-2017, 06:23

Podsumowania, również moralnego, w przeddzień Świąt dokonają dziś nasi Goście. Wspólnie spojrzymy na rynek finansowy, gospodarkę, reklamę, fintech i turystykę zastanawiając się co zrobić, by były bardziej etyczne.

Zaczniemy od bliskich sercu finansów, bo chciwy bankier siedzi w każdym z nas – przekonuje profesor Paweł Dembiński z Uniwersytetu we Fryburgu. Ten znany ekonomista polskiego pochodzenia powie również, jak katastrofalne jest skrócenie perspektywy czasowej w wielu obszarach naszego życia i ostrzeże przed tego konsekwencją, czyli po prostu kolejną rewolucją.

Z finansów przeniesiemy się do krajowej gospodarki, bo trawestując Marksa, widmo etatyzmu krąży nad Polską. Co określa to pojęcie wyjaśni prof. Ryszard Bugaj z Polskiej Akademii Nauk. Ten ekonomista, niegdyś powiedzmy... romansujący z polityką Prawa i Sprawiedliwości określi jego zdaniem słuszną rolę państwa w gospodarce i największe zagrożenia dla dalszego wzrostu.

Zaproszę Państwa również na rozmowę ze specjalistą od fintechu. Piotr Góralczyk opowie czy giełda to jeszcze maklerzy, czy już roboty? Wspólnie zastanowimy się nad rolą człowieka w tworzeniu giełdowych algorytmów, nasz gość przedstawi również próby uregulowania tego dynamicznego sektora.

Język polski nie tak łatwo poddaje się regulacjom, za to ciągle się zmienia. Jakie reakcje budzi u człowieka reklamy słowo kryptowaluta? O to zapytałem stratega reklamowego i filologa, Bogusława Bardonia. Porozmawiamy o tym jakie słowa trafiły do naszego języka przez ekran i czy branża czuje wyrzuty sumienia za promowanie produktów finansowych, które czasami wpuszczają w maliny.

Na koniec rozmowa o wakacjach, która wcale nie będzie łatwa. Urszula Jabłońska spędziła trzy lata pisząc poruszającą książkę o jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Kraju, do którego ruszają właśnie dziesiątki tysięcy turystów z europy szukać plaż, słońca i taniego seksu. Porozmawiamy o tym jak korzystać z turystyki, aby nie stać się kolonizatorem w najgorszym tego słowa znaczeniu.

To jest Puls Biznesu do słuchania, przed mikrofonem Marcin Dobrowolski, zapraszam na program.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane