Pentagon: kolejne przypadki pomyłkowej wysyłki bakterii wąglika

DI, PAP
30-05-2015, 09:52

Przypadki pomyłkowego wysłania żywych bakterii wąglika do ośrodków badawczych w USA były liczniejsze niż początkowo sądzono - poinformował Pentagon w piątek wieczorem. W wystosowanym oświadczeniu zapowiedział dokładną kontrolę procedur w laboratorium w Utah.

Podejrzane próbki przesłano do 24 ośrodków w 11 stanach oraz do Korei Południowej i Australii - głosi komunikat. Wcześniej w tym tygodniu Pentagon poinformował, że Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) w bazie wojskowej w stanie Utah mogło omyłkowo wysłać żywe bakterie do kilku ośrodków cywilnych na terenie USA oraz Korei Południowej i Australii.

Obecnie ze skali pomyłki można sądzić, że w ośrodku w Utah doszło do szerszych uchybień w przestrzeganiu procedury sprawdzania, czy bakterie w próbkach są całkowicie nieaktywne. Wiceszef Pentagonu Robert Work poinformował w piątek, że zalecił kompleksową kontrolę tych procedur.

Wcześniej w piątek przedstawiciel Pentagonu informował, że żywe bakterie wąglika zostały znalezione w próbce wysłanej z ośrodka w Utah do Australii. W nocy ze środy na czwartek armia USA podała, że 22 wojskowych mogło być narażonych na działanie bakterii wąglika podczas szkolenia w bazie lotniczej w Korei Południowej. W obu przypadkach armia amerykańska zapewniła, że nie ma zagrożenia dla społeczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Pentagon: kolejne przypadki pomyłkowej wysyłki bakterii wąglika