Piaskownica Blockchain z pierwszymi start-upami

opublikowano: 09-08-2021, 20:00

19 firm przetestuje własne projekty technologiczne w Sandbox Blockchain, środowisku wykreowanym do tworzenia i wdrażania innowacji.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • na jakim etapie są obecnie prace w prowadzone ze startupami w ramach Sandbox Blockchain,
  • kto zakwalifikował się do programu,
  • jakiego rodzaju wsparcie mogą otrzymać uczestnicy akceleracji.

W listopadzie 2020 r., po dość długim oczekiwaniu i wcześniejszym nieudanym podejściu, w Polsce ogłoszone zostało uruchomienie tzw. piaskownicy technologicznej, czyli platformy, w której start-upy i techbiznesy mogą w optymalnych dla siebie warunkach prototypować i testować własne nowatorskie projekty. Finalnie koncept przybrał formę Sandbox Blockchain, skoncentrowanego na technologiach głównie bazujących na blockchainie. Za utworzenie piaskownicy i jej funkcjonowanie odpowiadają: KIR, PKO Bank Polski, IBM, Chmura Krajowa, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Fundacja Fintech Poland oraz Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

„Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży” – mówił Piotr Alicki, prezes KIR, ogłaszając powstanie Sandbox Blockchain.

Teraz koordynatorzy inicjatywy ogłosili, że do piaskownicy zostało wprowadzanych pierwszych 19 spółek. Swoje rozwiązania będą sprawdzać i dopracowywać w trzecim kwartale 2021 r. Do programu w pierwszym naborze zakwalifikowane zostały start-upy z Polski, a także z Izraela, Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii oraz Irlandii. Rozpiętość branż, w których działają, jest dość spora - od energetyki poprzez logistykę, sprzedaż, bezpieczeństwo obiegu dokumentów, IT dla biznesu aż po obsługę sektora bankowego.

Wśród pierwszych spółek na platformie Sandbox Blockchain są Guarantizzy i Anchor. Pierwsza z firm pracuje nad rozwiązaniem w zakresie obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych. Projekt zazębia się o profil działalności PKO Banku Polskiego, KIR i IBM, ma też otrzymać od tych instytucji dodatkowe wsparcie.

– Współpraca pozwoli bankowi i nam dopracować projekt i przetestować go w warunkach zbliżonych do rzeczywistych - zaznacza Jakub Wrede, przedstawiciel firmy Guarantizzy.

Druga ze spółek deklaruje, że ma doświadczenie we wdrażaniu oprogramowania do projektów opartych o blockchain w sektorze finansowym. Kooperacja np. z PKO Bankiem Polskim i KIR w ramach piaskownicy może w związku z tym zapewnić spółce m.in. przepływ wiedzy niezbędnej do dalszego rozwoju.

Włączenie spółek do Sandbox Blockchain ma zagwarantować im m.in. obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie prototypowania i testowania produktów, ułatwić weryfikację jakości produktów i zapewnić szybsze wprowadzenie nowych technologii czy usług na rynek.

– Pomagamy nie tylko pokonywać bariery technologiczne, lecz także wspieramy kompetencyjnie w obszarach biznesowych czy prawnych - dodaje Dorota Dublanka, prezes Fundacji KIR na Rzecz Cyfryzacji Cyberium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane