Piątek na Wiejskiej: Budżet na 2009 r. do prezydenta

PAP
opublikowano: 09-01-2009, 18:02

Sejm zakończył w piątek prace nad przyszłorocznym budżetem, przyjmując większość poprawek Senatu. Teraz ustawa budżetowa trafi do prezydenta. Odbyła się debata w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Sejm przyjął poprawkę do ustawy budżetowej na 2009 rok, zgodnie z którą Generalna i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska otrzymają dodatkowo ponad 51 mln zł na swoją działalność. Pieniądze na te instytucje przesunięto z budżetów wojewodów i środków resortu środowiska.

Posłowie poparli również poprawkę dotyczącą przekazania ok. 2,6 mln zł - w związku z planowaną likwidacją Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego - do Urzędu Wojewódzkiego w tym województwie.

W głosowaniu przyjęto poprawkę, zgodnie z którą przesunięto, w ramach budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 4,5 mln zł z wydatków na emerytury i renty na profilaktykę wypadkową.

W kolejnej przyjętej poprawce przekazano 5 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Sejm zwiększył też wydatki bieżące Najwyższej Izby Kontroli o 5 mln zł (na informatyzację i remont budynków) oraz Państwowej Inspekcji Pracy o ok. 5,7 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy celowej.

Posłowie odrzucili jednak poprawkę, zgodnie z którą planowano zwiększenie o 2 mln zł kwoty dla ratownictwa górskiego i wodnego. Kwota ta miała pochodzić ze zmniejszenia wydatków bieżących w komendach wojewódzkich policji.

Odrzucili również dwie poprawki wprowadzające zmniejszenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przekazanie tych pieniędzy na zabezpieczenie społeczne.

- Polska, dzięki posiadaniu znacznych zasobów paliw stałych, jest jednym z najmniej uzależnionych od importu surowców energetycznych krajów Unii Europejskiej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Bezpieczeństwo energetyczne to pewność dostaw po akceptowalnej cenie" - zaznaczył Pawlak podczas przedstawiania w Sejmie rządowej informacji nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku z przerwaniem dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę.

"Dla przykładu, Polska to jest ok. 18 proc. importu (surowców energetycznych - PAP), a dla UE jest to średnio 56 proc.; dla Czech - 37 proc.; w przypadku Szwecji - 45 proc.; a Niemiec - 65 proc.; Włoch - 86 proc." - wymieniał wicepremier.

"Gaz w polskim bilansie energetycznym to jest ok. 12 proc., dla UE i dla świata to jest ok. 21 proc. i udział tego surowca w bilansie energetycznym ostatnio rośnie" - wskazał.

Jak mówił wicepremier, w tym roku powinniśmy doprowadzić do tego, by Polska opierała bezpieczeństwo energetyczne na swoich własnych zasobach."Ten rok jest dobry, żebyśmy wyprostowali wszystkie relacje na naszym energetycznym podwórku, żebyśmy doprowadzili do tego, że bezpieczeństwo energetyczne będziemy opierali na naszych własnych zasobach" - zaznaczył Pawlak.

W debacie Andrzej Czerwiński (PO) zapowiedział, że do końca stycznia rząd przedstawi założenia polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Według Pawła Kowala (PiS) nie widać, by rząd coś robił dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, nie wiadomo też, kto odpowiada za energetykę.

Powinno się opublikować "białą księgę" z wszystkimi dokumentami dotyczącymi dotychczasowych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa gazowego Polski, a następnie oddzielić ten okres "grubą kreską" - powiedział Wojciech Olejniczak (SLD).

Polska powinna wzmocnić krajowe wydobycie, magazynowanie i poszukiwania nowych krajowych złóż gazu - przekonywał Józef Zych (PSL).

Ponieważ PiS wniósł o odrzucenie informacji rządu, głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie.

Po południu Sejm zajmował się projektem zmian w Kodeksie karnym w części dotyczącej zwalczania pedofilii.

W porannych głosowaniach Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Według projektu nadzór nad Biurem miałby objąć minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne, a nie - jak dotychczas - premier.

Ponadto Sejm:

- uchwalił nowelizację ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, której celem jest utworzenie archiwum wyodrębnionego Rady Ministrów.

- znowelizował ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która od 2010 roku znosi odpłaty za wydanie dowodów.

- uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która umożliwia właścicielom ubieganie się o zwrot niewykorzystanej pod inwestycję publiczną części nieruchomości, z której zostali wywłaszczeni.

- znowelizował ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Tym samym zgodził się na zwiększenie dofinansowania do tworzenia lokali socjalnych i noclegowni.

- skierował do komisji prezydencki projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.Projekt zakłada "uhonorowanie i otoczenie szczególną opieką osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej, które narażając swoje życie i zdrowie walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność".

- uchwalił zmiany w regulaminie izby, które m.in. umożliwią sejmowej "speckomisji" dostęp do dokumentów i materiałów uzyskanych przez służby specjalne. Do regulaminu została wpisana także, dotychczas zwyczajowa, zasada rotacyjnego 6-miesięcznego przewodnictwa w komisji, także przedstawicieli rządzących partii.

- skierował do Komisji Finansów Publicznych i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o Służbie Celnej. Zmiany mają pozwolić Służbie Celnej na zwalczanie przestępstw skarbowych np. podatkowych, celnych i dewizowych.

- przyjął kilka poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, która przewiduje zastąpienie dotychczasowego poboru do armii kwalifikacją wojskową. Zmiana przepisów ma związek z procesem profesjonalizacji armii.

- znowelizował ustawę o działalności ubezpieczeniowej, która umożliwi powoływanie nowych instytucji finansowych - zakładów reasekuracyjnych.

- uchwalił ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym (ma ona poprawić płynność na rynku międzybankowym) i o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Ma ona ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budowę lotnisk. Sejm ogłosił 2009 r. Rokiem Juliusza Słowackiego. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin i 160. rocznica śmierci poety. "Naszym obowiązkiem jest uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach poetę" - podkreślono w uchwale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane