Pierwszy od 2009 roku spadek nadwyżki handlowej Niemiec

opublikowano: 08-02-2018, 18:04
aktualizacja: 08-02-2018, 18:05

Są pierwsze oznaki, że coraz większa konsumpcja w Niemczech stymuluje import, co daje nadzieję iż nastawiona na eksport gospodarka zacznie wracać do równowagi, pisze Reuters.

Przez ostatnie lata Niemcy były krytykowane za utrzymywanie wielkiej nadwyżki handlu zagranicznego. Rząd tego kraju twierdził, że nie jest to celowa polityka.  Ostatnie dane pokazują, że sytuacja powoli się zmienia. W 2017 roku nadwyżka handlowa Niemiec spadła do 244,9 mld EUR wobec rekordowych 248,9 mld EUR w poprzednim roku. Nadwyżka spadła po raz pierwszy od 2009 roku.

Fabryka Mercedesa
Zobacz więcej

Fabryka Mercedesa Bloomberg

- Poprawa w bilansie handlowym jest zasługą importu, a nie eksportu – podkreślił  Andreas Scheuerle, analityk Dekabanku. - To oznacza, że nie musimy hamować eksportu. To obustronnie korzystna sytuacja – dodał. 

Szersza miara, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, pokazała spadek do 257,1 mld EUR z 259,3 mld EUR.

- To ucieszy prezydenta Donalda Trumpa, dla którego niemiecka nadwyżka eksportowa była zawsze cierniem w boku – napisała Christiane von Berg z BayernLB.

W 2017 roku niemiecki eksport wzrósł o 6,3 proc. do rekordowych 1,28 bln EUR. Wzrost importu wyniósł 8,3 proc.  Sięgnął rekordowych 1,03 bln EUR.

- Popyt na niemieckie produkty wzrósł na wszystkich kontynentach. Ale szczególnie cieszy nas poprawa w Europie – powiedział Holger Bingmann, szef stowarzyszenia handlowego BGA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pierwszy od 2009 roku spadek nadwyżki handlowej Niemiec