Pikieta pod jedną z placówek Citibanku

PAP
opublikowano: 22-10-2008, 13:58

Kilkudziesięciu pracowników ochrony zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" pikietowało w środę jedną z placówek Citibanku w Warszawie. Domagali się m.in. podwyżek płac oraz przyznania im większych praw pracowniczych.

To już kolejna w ostatnich tygodniach demonstracja przed siedzibami banków - podobne odbywały się przed placówką banku Millenium. "Citibank to kolejny bank, któremu chcemy zwrócić uwagę, że tylko za dobre pieniądze będzie dobra ochrona; pracownicy muszą być wypoczęci i muszą być spełniane standardy. W tej sprawie wysłaliśmy wiele petycji, również do innych banków" - powiedziała PAP Paula Brzezińska z NSZZ "S".

Godne warunki pracy i płacy - to najważniejsze postulaty manifestujących. Jak mówili związkowcy, średnia zarobków pracowników ochrony to 5-6 zł netto za godzinę. "Pracownicy, aby utrzymać swoje rodziny, zmuszeni są do podejmowania pracy w dodatkowym wymiarze godzin, który często przekracza dwukrotnie dopuszczalny ustawowo czas pracy" - mówili.

Protestujący trzymali transparenty: "Nie będziemy niewolnikami", "Żądamy wyższych stawek", "Lepsza ochrona to więcej bezpieczeństwa", "Chcemy lepiej ochraniać". Manifestacja przebiegła spokojnie.

Jak poinformowali organizatorzy pikiety, podobne demonstracje pracowników ochrony na rzecz poprawy sytuacji pracowników tego sektora w Polsce odbyły się przed siedzibami Citibanku w 15 miastach na świecie.

W marcu pracownicy ochrony demonstrowali przed kancelarią premiera, gdzie przekazali petycję zaadresowaną do premiera Donalda Tuska. Wśród postulatów są: poprawa warunków pracy, przestrzeganie konstytucyjnego prawa do zrzeszania się, zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych oraz o ochronie osób i mienia oraz piętnowanie przez urzędy publiczne naruszania praw pracowniczych w firmach ochrony współpracujących z instytucjami publicznymi.

Jak informuje NSZZ "S", w sektorze ochrony zatrudnionych jest ponad 200 tys. pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W samej Warszawie pracuje ich ok. 26 tys. Według związkowców, rynek ten przeżywa obecnie dynamiczny rozwój, którego efektem będzie dalszy wzrost zatrudnienia oraz profesjonalizacja usług.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pikieta pod jedną z placówek Citibanku