Pinczuk apeluje do rządu Ukrainy o rezygnację z planów odzyskania własności

(Marek Druś)
opublikowano: 06-05-2005, 16:10

Wiktor Pinczuk, jeden z najbogatszych ukraińskich biznesmenów, zaapelował do rządu o wycofanie się z planów odzyskania przez państwo niektórych wcześniej sprywatyzowanych spółek. Zaproponował ekipie prezydenta Wiktora Juszczenki zawarcie porozumienia z właścicielami największych producentów stali i wyrobów stalowych.

Wiktor Pinczuk, jeden z najbogatszych ukraińskich biznesmenów, zaapelował do rządu o wycofanie się z planów odzyskania przez państwo niektórych wcześniej sprywatyzowanych spółek. Zaproponował ekipie prezydenta Wiktora Juszczenki zawarcie porozumienia z właścicielami największych producentów stali i wyrobów stalowych.

Pinczuk, zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy, tłumaczy, że działania rządu mogą spowodować spadek inwestycji na Ukrainie. Twierdzi, że właściciele sprywatyzowanych spółek niepokoją się możliwością ich straty. Pinczuk jest osobiście zainteresowany w powstrzymaniu działań ukraińskiego rządu. W czerwcu ubiegłego roku kupił wraz z innym biznesmenem koncern stalowy Kryworiżstal. W mediach pojawiły się informacje, że cena jaką zapłacili była niższa od oferowanej przez konkurencję.

W czwartek Pinczuk spotkał się z premier Julią Tymoszenko. Stało się to przy okazji próby przejęcia przez państwo kontroli nad zakładami w Nikopolu przy okazji walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Próbowano je przeprowadzić bez udziału głównych akcjonariuszy.

Fabryka jest kontrolowana przez spółkę, którą Pinczuk kupił w czasie sprawowania urzędu przez Leonida Kuczmę. Lojalni wobec niego pracownicy zabarykadowali się w budynku zakładu i nie dopuścili do zmian.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane