PiS chce reformować Polskę wraz z PO, jeszcze nie deklaruje nazwiska premiera

Internet Securities
opublikowano: 25-09-2005, 21:13

Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które według sondaży „exit polls” wygrało wybory parlamentarne, zapowiada chęć realizacji swojego programu, zakładającego duże zmiany w Polsce. Podtrzymuje chęć budowy koalicji z Platformą Obywatelską (PO) i zasadę, że to zwycięska partia proponuje premiera, choć wstrzymuje się jeszcze z podaniem nazwiska kandydata.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które według sondaży „exit polls” wygrało wybory parlamentarne, zapowiada chęć realizacji swojego programu, zakładającego duże zmiany w Polsce. Podtrzymuje chęć budowy koalicji z Platformą Obywatelską (PO) i zasadę, że to zwycięska partia proponuje premiera, choć wstrzymuje się jeszcze z podaniem nazwiska kandydata.

„Wygraliśmy jako partia, a co ważniejsze – wygraliśmy jako program, jako pewien pomysł na Polskę. I to powinno okazać się rozstrzygające” – powiedział Jarosław Kaczyński, szef PiS typowany na nowego premiera, w sztabie wyborczym partii.

„Dzisiejszy dzień to dopiero początek drogi ku naprawie, ku zmianom” – dodał.

Według sondaży przeprowadzonych przy wyjściach z lokali wyborczych (tzw. exit polls), w wyborach parlamentarnych 25 września PiS uzyskało pierwsze miejsce z 27,6% (wg TNS OBOP i PBS) lub 28,26% (wg GfK Polonia) poparcia, natomiast PO znalazła się na drugim miejscu z 24,1% lub 26,35% głosów.

Jan Rokita, jeden z liderów PO – i kandydat na premiera w przypadku zwycięstwa tej partii – pogratulował PiS-owi zwycięstwa.

„To, co dziś najważniejsze, to to, by ta wielka nadzieja, która się w Polsce ożywiła od czasów komisji rywinowskiej, nadzieja na sprawiedliwość, nadzieja na uczciwość, na prawo, żeby ta nadzieja została urzeczywistniona” – powiedział Rokita w wywiadzie dla TVP.

Podkreślił, że to zwycięscy tych wyborów powinni wysunąć kandydata na premiera.

„Zwycięscy tych wyborów powinni określić podstawowe elementy programu nowego rządu i zwycięscy tych wyborów powinni nas zaprosić do konsultacji” – powiedział Rokita.

Kaczyński jednak na razie nie składa deklaracji co do kandydata na premiera i terminu budowy rządu.

„Wybory prezydenckie są nierozstrzygnięte, więc nie ma powodów, ani przeszkód, dla których zwycięska partia nie miałaby objąć stanowiska premiera” – powiedział Kaczyński w TVN.

9 października odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W sondażach przewodzi szef PO Donald Tusk przed Lechem Kaczyńskim.

Jarosław Kaczyński przedstawił jednak propozycje dla Rokity.

„Na pewno [zaproponujemy Rokicie – przyp. ISB] tekę wicepremiera, a czy będzie chciał objąć dodatkowo ministerstwo spraw zagranicznych – jeśli byłby zainteresowany, ale nie chcemy mu niczego narzucać” – powiedział.

Rokita odmówił składania deklaracji. „W chwili, kiedy o włos przegrywa się wybory, nie należy składać deklaracji, jakie krzesło chce się objąć” – powiedział jedynie.

Podkreślił przy tym, że PO oczekuje, by bracia jak najszybciej złożyli propozycję premiera, rządu i programu.

Dane z pierwszych 10% protokołów – czyli pierwsze dane niesondażowe – Państwowa Komisji Wyborcza (PKW) poda w niedzielę przed północą. Pełne wyniki oficjalne spodziewane są najwcześniej we wtorek lub w środę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS chce reformować Polskę wraz z PO, jeszcze nie deklaruje nazwiska premiera