Czytasz dzięki

PKN Orlen liczy na decyzje o sprzedaży czeskich stacji Arala do końca 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 12:18

PKN Orlen liczy, że do końca roku zapadną decyzje w sprawie sprzedaży 69 stacji benzynowych należących do Arala w Czechach - poinformował PAP w czwartek wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel.

PKN Orlen liczy, że do końca roku zapadną decyzje w sprawie sprzedaży 69 stacji benzynowych należących do Arala w Czechach - poinformował PAP w czwartek wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel.

    O kupno stacji Arala stara się czeski Unipetrol, którego większościowy pakiet akcji (62,99 proc.) należy do PKN Orlen.

    "Złożyliśmy ofertę przetargową, czekamy na wyniki, to są tygodnie rozstrzygające, prowadzone są konsultacje; oficjalnie zostaliśmy poinformowali, że decyzja zapadnie do końca roku" - powiedział PAP Heydel.

    Aral ogłosił zamiar sprzedaży swoich stacji w Czechach pod koniec stycznia. Firma kontroluje 10 proc. rynku.

    Sam Unipetrol poprzez swoją firmę zależną Benzina posiada w Czechach 300 stacji paliw.

    Oprócz Unipetrolu swoje oferty na zakup stacji Arala złożyli m.in. Royal Dutch Shell, MOL wspólnie ze słowacką firmą zależną Slovnaft AS, a także Agip, należący do włoskiego Eni SpA.

    W 2004 roku na terenie Czech działało 2 tys. 151 stacji paliw, około 25 proc. z nich należy do zagranicznych koncernów

    Heydel poinformował także, że na przełomie października i listopada zapadnie decyzja co do dalszej obecności PKN Orlen na rynku niemieckim.

    PKN Orlen, poprzez spółkę zależną Orlen Deutschland, posiada na północy Niemiec 485 stacji paliwowych, które nabył pod koniec 2002 roku. Działalność PKN Orlen na rynku niemieckim nie przynosi jednak na razie spodziewanych zysków, a płocki koncern zdecydował, że będzie starać się o przejęcie kolejnych stacji paliwowych w Niemczech lub wycofa się z tego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane