PKN Orlen za notowaniem Grupy Lotos na GPW w przypadku fuzji

ISB
05-09-2007, 19:00

PKN Orlen nie prowadzi obecnie żadnych prac dotyczących ewentualnego połączenia z Grupą Lotos, ale wariant rozważny w  pierwszej kolejności przewidywałby utrzymanie osobowości prawnej obu spółek i  pozostawienie na GPW dwóch podmiotów, poinformował w środę prezes Orlenu Piotr Kownacki.

"Połączenie Orlenu i Lotosu jest w sferze naszej intencji, natomiast nie będzie to decyzja naszej spółki. Muszą o tym zdecydować akcjonariusze" - powiedział Kownacki dziennikarzom podczas "Forum Ekonomicznego" w Krynicy.

Według niego, musiałoby to być przyjazne połączenie, a wariant, który byłby rozważny w pierwszej kolejności przewidywałby utrzymanie osobowości prawnej obu spółek i pozostawienie na GPW dwóch podmiotów.

"W sensie organizacyjnym i biznesowym byłoby to możliwe w każdym czasie" - powiedział prezes dodając, że proces ten mógłby trwać 9-12 miesięcy.

Kownacki podkreślił, że połączenie jest celowe i powinno nastąpić jak najszybciej. "Po połączeniu powstałby silny podmiot, który mógłby mieć jeszcze lepszą pozycję na rynku" - powiedział.

Dodał, że fuzja według niego nie przeszkodzi Lotosowi w realizacji programu 10+, a nawet, dzięki wysokim ratingom Orlenu, będzie możliwe korzystniejsze jego finansowanie. Wcześniej Kownacki szacował, że połączenie z Grupą Lotos dałoby 800 mln zł oszczędności rocznie przez 5 lat.

W połowie sierpnia minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział, że decyzja dotycząca fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos "jest przed nami". Obowiązujący program rządowy dla sektora naftowego przewiduje, że firmy te pozostaną odrębne i będą ze sobą konkurować.

Niechętny połączeniu jest prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, który obawia się m.in. że fuzja przeszkodziłaby w negocjacjach dotyczących finansowania programu rozwoju grupy "10+". Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się we wrześniu.

Obie spółki są kontrolowane przez Skarb Państwa, który posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84% akcji Grupy Lotos oraz 27,52% akcji PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN Orlen za notowaniem Grupy Lotos na GPW w przypadku fuzji