Płatny wypoczynek w krajach rozwiniętych

opublikowano: 10-07-2013, 00:00

„Center for Economic and Policy Research” wziął pod lupę płatne dni urlopu w państwach rozwiniętych.

Okazało się, że najwięcej mają ich Austriacy, Portugalczycy, Niemcy i Hiszpanie. Najmniej natomiast Amerykanie, Japończycy i Kanadyjczycy. W Austrii pracownicy o największym stażu zawodowym wraz z dniami wolnymi od pracy mogą liczyć każdego roku na 35 dni płatnego wypoczynku.

Podobnie jest w Portugalii, gdzie tak jak w Austrii każdemu pracownikowi przysługuje 22 dni urlopu wypoczynkowego, do czego dochodzi 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko o jeden dzień mniej wypoczynku przysługuje Niemcom i Hiszpanom.

Amerykanom jako jedynym w zestawieniu nie przysługuje ani jeden płatny dzień wolny od pracy. Pracownicy sektora prywatnego w USA mają przeciętnie 16 płatnych dni wolnych od pracy. Jeden na czterech Amerykanów nie ma ani jednego płatnego dnia urlopu.

Japończycy mogą liczyć na 10 dni wolnego w roku, a Kanadyjczycy na 19, przy czym 9 to dni ustawowo wolne od pracy. Polska, choć nie uwzględniona w rankingu, to po uwzględnieniu wszystkich dni wolnych otwierałaby stawkę. Pracownikom z największym stażem przysługuje u nas 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak po doliczeniu dni ustawowo wolnych od pracy można uzyskać aż 39 dni płatnego wypoczynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu