Czytasz dzięki

PMI sygnalizuje, że gospodarka Niemiec zmierza ku ostrej recesji

opublikowano: 24-03-2020, 10:27

Działania mające zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa uderzyły w sektor usług niemieckiej gospodarki, który był wcześniej jej głównym motorem napędowym.

IHS Markit poinformował, że w tzw. szybkim odczycie złożony PMI gospodarki Niemiec spadł w marcu do 37,2 z 50,7 w lutym. Rynek oczekiwał spadku do ok. 40.

Niemcy
Zobacz więcej

Niemcy fot. Bloomberg

PMI przemysłu spadł w marcu do 45,7 z 48 i jest najniższy od 2 miesięcy. PMI sektora usług spadł rekordowo, z 52,5 w lutym do 34,5 w marcu.

- Bezprecedensowy spadek PMI wskazuje, że Niemcy zmierzają ku recesji i do tego ostrej – powiedział Phil Smith, ekonomista IHS Markit.

Jego zdaniem, dane wskazują prawdopodobieństwo spadku PKB Niemiec w pierwszym kwartale o ok. 2 proc. w porównaniu z poprzednim.

- Eskalacja działań mających powstrzymać epidemię oznacza, że powinniśmy być przygotowani na jeszcze większe pogorszenie w drugim kwartale – podkreślił Smith.

Zwrócił uwagę, że sektor usług zanotował szczególną zapaść „w tempie przekraczającym cokolwiek, co widzieliśmy w okresie globalnego kryzysu finansowego”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy