Po decyzjach EBC i Banku Anglii inwestorzy czekają na ruchy RPP

PAP
opublikowano: 04-12-2008, 16:59

Decyzje Europejskiego Banku Centralnego i  Banku Anglii nie wpłynęły znacząco na kurs złotego w czwartek, spowodowały zaś spadek rentowności obligacji - wskazują analitycy. Inwestorzy czekają na decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

"Przez większą część dnia mieliśmy spokojny rynek, złoty poruszał się w wąskim przedziale wahań. Decyzje EBC i Banku Anglii nie miały przełożenia na kurs euro-złotego" - powiedział Jakub Wiraszka z BRE Banku.

"Złoty uzależniony jest obecnie od złego sentymentu światowego, jest presja na osłabienie się złotówki. Ten negatywny sentyment może wynikać z tego, że nasz bank centralny jest zbyt restrykcyjny w swojej polityce monetarnej. Cały świat podejmuje bardziej zdecydowane kroki" - dodał.

Rada Europejskiego Banku Centralnego obniżyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po obniżce 2,50 proc. Na obniżenie stóp zdecydował się również Bank Anglii, który obciął stopy procentowe o 100 pkt bazowych. Główna stopa procentowa repo wynosi po tej obniżce 2,00 proc.

Świat szuka dna spadków na giełdach.

"Jest koniec roku. Wszystko opiera się na spekulacji. Brakuje kapitału, który by chętnie zainwestował w Polsce. Nie należy się spodziewać odwrócenia tego trendu, że złoty zacznie się skokowo umacniać. Chyba, że się coś wydarzy, że świat uwierzy, iż doszliśmy do dna" - powiedział Wiraszka.

Rynek obligacji pozytywnie zareagował na decyzje banków centralnych, czeka na cięcie stóp w Polsce.

"Obligacje będą mocne w najbliższych dniach, w tym miesiącu zapowiada się na dość mocny rynek. Potężne obniżki stóp, najwyższe cięcie w historii. Wydaje się, że w grudniu RPP podąży śladem innych banków centralnych i obniży stopy o przynajmniej 25 pb. Pewnie dane makro będą słabsze za listopad, wszystko powinno działać dość dobrze na obligacje" - powiedział Błażej Wajszczuk z Fortis Banku.

"Oczekiwania są potężne, rynek obligacji ma sporo do nadrobienia" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po decyzjach EBC i Banku Anglii inwestorzy czekają na ruchy RPP